Česky | English

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 1 + 2

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 3/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorky knihy: Francesca Cavallo a Elena Favilli

Když v roce 2016 vyšla kniha Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, tak se během krátké chvíle stala světovým bestsellerem. Dalo by se říct, že odstartovala knižní boom literatury s tematikou oslavy žen a feminismu. Jako jedna z prvních knih upozornila na vliv některých dam na historii národů a celého světa. Feministické hnutí odstartovalo před pár stovkami let a v 21. století začínají pravidelně vycházet knihy, které oslavují činy žen a slaví i to, co v jejich době bylo postihováno či odmítáno. Myšlenka feminismu nepracuje s povyšováním žen nad ostatní, ale s rovnoprávností všech lidí. I ve 21. století existují místa na Zemi, kde rovnoprávnost není pravidlem – dívky a ženy žijí v utlačení a bez práv, které jsou pro ostatní běžné. Osvěta je jedním z prostředků v boji za rovnoprávnost.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky a pokračování, které v originále vyšlo o dva roky později, společně nastiňují životní příběhy stovek žen. Stručný životopis seznamuje s životním příběhem a vysvětluje, čím se daná žena zapsala mezi významné osobnosti. Cílem knihy má být inspirace dětí /dívek/, aby se nebáli a šli za svými sny, ať už jsou jakkoli velké nebo se zadají příliš nereálné. Nabádá k formování vlastních názorů a rebelii, jež lidem přináší osvobození a nová poznání. Autorky se vrací do vzdálené minulosti k časům před naším letopočtem a postupně provádějí různými obdobími až po současné důležité ženy.

VYUŽÍTÍ V PRAXI

Knihy jsou skvělé na literární přečítání pro děti (kolem 6–10 let), neboť krátké životopisy nenabízí příliš prostoru k nudě nebo dlouhému držení pozornosti. Oba tituly lze také využít v rámci vzdělávacích besed – a to jak s historickým nádechem či o slavných osobnostech, osobnostech z jednoho daného oboru lidské činnosti, ale hlavně při vzdělávacích programech o lidských právech nebo feminismu. Vzhledem k délce příběhů je možné nechat děti číst samotné, případně v textech vyhledávat informace, což napomáhá většímu zapamatování nových faktů.

ZDROJ

CAVALLO, Francesca a FAVILLI, Elena. Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 224 stran. ISBN 978-80-00-05046-1.

CAVALLO, Francesca a FAVILLI, Elena. Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 2. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2018. 224 stran. ISBN 978-80-00-05242-7.

 

 

CHÁBOVÁ, Helena. Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 1 + 2. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 3 [cit. 2020-07-29].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky-1-2.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku