Česky | English

Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 3/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Katherine Halligan

V posledních pár letech se postupně zvětšuje společenské povědomí o tématech, která byla tabuizována nebo upozaďována. Témata, která hýbou světem, ovlivňují mimo jiné také knižní produkci – nabídku i poptávku. Ačkoli není téma feminismu novinkou posledních let, nýbrž záležitostí posledních staletí, tak literární osvícení nastalo relativně nedávno. Významného ohlasu se dostalo v roce 2016 knize „Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky“, která cílí zejména na dětské čtenáře, aby je informovala a do jisté míry i motivovala na jejich životní cestě. A to vše spustilo lavinu dalších knih, mj. se zaměřením na významné ženy, jež svým životem a chováním ovlivnily další (nejen) ženská pokolení.

Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné jsou dalším titulem a nabízí pohled do života 50 žen, které nás mohou po desítky let fascinovat svojí odvahou, pílí, odhodláním či nezlomností. Ženské hrdinky jsou v knize rozděleny do 5 celků – odvaha stát v čele, tvořivá síla imaginace, dar léčit a pomáhat potřebným, vítězství vědy a rozumu, naděje umírá poslední. V průběhu čtení se „setkáváme“ s osobnostmi daleké historie, jako například královna Hatšepsut, s těmi, které pomoci druhým obětovaly celý svůj život – Matka Tereza, s ženami méně známými, třeba indická básnířka, pěvkyně a světice Mírá Báí, či ženami, jež měnily svět už jako dívky – Malála Júsafzajová. Nejedná se jen o strohé životopisné informace, neboť každá dvoustrana předkládá též zajímavosti ze života a několik citátů.

VÝZNAM KNIHY

Pokud se probíráme životopisnými knihami, tak je jasné, že se vždy bude jedna o podobně zpracované životní příběhy nějakých lidí. Může se stát a stává se, že se v podobných knihách osobnosti opakují, ale ani to není na škodu. Snad je to i důkazem, že je daná postava natolik významná, že si stojí za to o ní číst. A ani knihy nemůžeme přečíst všechny, takže pokaždé máme šanci najít někoho nového.

Nejen obsahem, ale i vizuálně je kniha zajímavá. Grafické zpracování knihy je docela originální a pro děti poutavé. Čtenáře mohou zaujmout ilustrace i fotografie, které text doprovázejí v hojné míře. Takže i když se nám nebo dětem zrovna nechce číst, může tato kniha být naším společníkem na zahnání dlouhé chvíle nebo před spaním.

ZDROJ

HALLIGAN, Katherine. Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné. 1. vydání. Praha: Presco Group, a. s., 2018. 112 stran. ISBN 978-80-88276-42-5.

 

 

CHÁBOVÁ, Helena. Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 3 [cit. 2020-07-29].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/pribehy-pro-holky-ktere-se-neboji-byt-vyjimecne.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku