Česky | English

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 2/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autor: Ben Brooks

Literatura pro děti a mládež zažila za poslední dva roky velký knižní boom životopisných děl slavných i méně známých osobností, jež se podílely na změnách ve své komunitě, potažmo na celosvětovém měřítku. Pokračování titulu „Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční“ není výjimkou. Zajímavých osobností je zkrátka mnoho a první díl měl takový úspěch, že stálo za to prozkoumat životy dalších lidí. Ačkoli se tato kniha nezabývá pouze osobami, jež se řadí k LGBT+ komunitě, tak je jejich zastoupení neopomenutelné. Jakkoli je vydávání čistě LGBT+ knih důležité, zároveň je také podstatné, že se osobnosti z komunity běžně objevují v jiných typech literatury.

Autor dětem představuje více než sto různých postav z minulosti i současnosti. Kniha je koncipována tak, že vždy dvoustrana je věnována jednomu člověku či dvojici lidí, jenž jsou nějak propojeni. Zastoupeni jsou sportovci, vědci, umělci, politici, revolucionáři, spisovatelé, členové královských rodin a jiných odvětví, na která si jen vzpomeneme. Mezi zástupce LGBT+ komunity patří například Amrou Al-Kadhi, Aryan Pasha, Magnus Hirschfeld, Ricky Martin nebo Tom Daley.

POUŽITÍ KNIHY

Kniha je vhodná pro děti a dospívající, ale jak to tak bývá, mnohé zde naleznou i dospělí. Životopisy nejsou dlouhé, ovšem dostatečně informativní a podbízí též myšlenku dalšího pátrání po podrobnostech života v jiných literárních zdrojích či na internetu. Literaturu tohoto charakteru lze skvěle zapojit do výuky, doporučit k četbě nebo zakomponovat do programů v knihovnách. Vzhledem k tematické rozmanitosti lze v rámci besedy obecně představit několik „náhodně“ vybraných osobností, případně vybrat zástupce nějakého oboru či komunity a vytvořit již oborově zaměřený program.

ZDROJ

BROOKS, Ben. Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2: pravdivé příběhy úžasných mužů, kteří učinili svět lepším. 1. vydání. Praha: Presco Group, 2019. 208 stran. ISBN 978-80-88276-70-8

 

CHÁBOVÁ, Helena. Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 2 [cit. 2020-05-19].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/pribehy-pro-kluky-kteri-se-neboji-byt-vyjimecni-2.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku