Česky | English

Příručka malého novináře

Autor: Helena Chábová
Číslo: roč. 8, č. 3/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Michaela Vetešková 

O knize

Útlá brožurka nesoucí podtitul „Mediální výchova pro děti 1. stupně ZŠ“ představuje dětem, jak vypadá práce novináře. Od základních informací k tomu, kdo to vlastně novinář je, přes to, jak novináři pracují, až k téměř filozofické otázce, proč je novinařina tak důležitý obor – proč musí existovat nezávislá informační média?
Jedná se skutečně tenkou publikaci, která může v knihovnách téměř zapadnout, ale její význam je opravdu velký a zpřístupňuje jednoduchou a zábavnou formou informace o novinařině, médiích a jejich vlivu. Kromě odborných/vzdělávacích textů jsou součástí i úkoly, v podstatě pracovní listy, na nichž si žáci sepíší či ověří své znalosti. V publikaci se objevují náročnější termíny jako „fake news“, „veřejnoprávnost“ či „newsroom“, ale také základní pojmy jako „redaktor“, „moderátor“ nebo „editor“.
Autorka pracovala s týmem z Českého rozhlasu, přičemž sami novináři a související profese popisují svoje povolání. Zároveň se u textů objevují i názory školáků, co si o tématu myslí oni nebo jak jej vnímají. 

Využití knihy

Knihu lze využít jak jako podklady pro výuku ve škole, tak i při vzdělávacích programech v knihovnách. Nejen že je možné využití textů, které jsou zpracovány skutečně jednoduše a pochopitelně pro mladé žáky, ale rozhodně stojí za to použít či se inspirovat u pracovních listů.

Zdroj

VETEŠKOVÁ, Michaela. Příručka malého novináře. Vydání první. Praha: Verzone, 2019. 20 stran. ISBN 978-80-87971-39-0.

CHÁBOVÁ, Helena. Příručka malého novináře. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 3 [cit. 2022-11-07]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/prirucka-maleho-novinare.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku