Česky | English

Projekty na podporu čtenářství

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 7, č. 3/2021
Rubrika: Impulsy na webu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Role knihovny se v průběhu desítek let postupně změnila z půjčovny na kulturní a vzdělávací centrum, kde si můžete nejen vybrat mezi stovkami knižních titulů, ale potěšit duši i rozličnými doprovodnými programy. Přesto by však mezi výstavami, přednáškami, koncerty nebo virtuálními realitami neměl zapadnout jeden z hlavních úkolů knihoven, a to podpora čtenářství. Tipy na níže uvedené webové stránky jsou určeny především těm, kteří jsou v knihovnickém světě noví, věříme však, že čas od času není špatné připomenout i zkušeným knihovníkům, kam “sáhnout” pro seznamy doporučené četby a kde najít odkazy na pracovní listy nebo čtenářské soutěže. 

Celé Česko čte dětem

Jeden z nejznámějších projektů na podporu čtenářství vznikl v roce 2006 a v průběhu let se do něj zapojily stovky knihkupectví, knihoven, základních škol i rodin. Inspirací byla polská kampaň "Cała Polska czyta dzieciom", vyzývající rodiče, aby dětem každý den hlasitě předčítali a omezili televizi. Kromě zvyšování čtenářské gramotnosti se projekt zaměřuje také na propagaci hodnotné literatury, kterou najdete např. ve zdejších Tipech pro rodiče. Na výběru titulů se podíleli knihovníci, učitelé i sami dětští čtenáři, a kromě zlatého fondu obsahují tyto seznamy doporučené četby i novější, bohužel však ne aktuální knižní tipy. 

https://celeceskoctedetem.cz/

Čtení dětem

Ve spolupráci s odborníky z Městské knihovny v Praze a dalšími knihovníky napříč celou ČR

vznikly seznamy doporučené četby pro děti a mládež, kde si můžete vybrat knihy podle věku nebo často hledaných témat, jako je školka, strach nebo nový sourozenec. 

https://ctenidetem.knihovny.cz/

BiblioHelp

Knižní portál přináší tipy na literaturu, kterou je možné využít pro takzvanou biblioterapii, kdy díky četbě reflektujete svou životní zátěžovou situaci. Při sestavování zdejší databáze pomáhali nejen knihovníci, ale především psychologové, psychoterapeuti nebo sociální pracovníci. Projekt vznikl v roce 2009 díky studentům Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. 

https://www.bibliohelp.cz

Rostík

Všichni, kteří rádi čtou

Všem, kteří rádi čtou, jsou věnované webové stránky Rostík. Poté, co se zaregistrujete a stanete se členem takzvané Čtenářské partičky, můžete přidávat tipy na knihy, hodnotit už přidané nebo doporučovat nové. Stránky jsou jedním z projektů kampaně Rosteme s knihou, která už od roku 2005 bojuje proti čtenářské negramotnosti.  

https://www.rostik.cz/

Čtení pomáhá

Projekt vznikl v roce 2011 z iniciativy podnikatele Martina Romana. Děti, které se zaregistrují a přečtou alespoň jednu z doporučených knih, získají po ověření znalostí z četby padesátikorunový kredit. Těmito penězi mohou následně podpořit jeden z mnoha charitativních projektů. Seznamy knih jsou rozděleny do několika věkových kategorií od první třídy až po středoškoláky. 

https://www.ctenipomaha.cz/

Zlaté dítě 

V rámci soutěže Zlatá stuha je každoročně vyhlašována speciální čtenářská výzva Zlaté dítě. Soutěžící rodina nebo skupina (třída, kroužek, klub…) si vybere jeden z nominovaných nebo oceněných titulů uplynulých ročníků Zlaté stuhy, knihu si přečte a následně ji nechá libovolným způsobem ožít. Animace, dramatizace, komiksová adaptace, hraný film… Kreativitě se meze nekladou, a jak je vidět na videích z předešlých soutěží, děti se do projektu zapojují s vervou. 

http://www.zlatastuha.cz/souteze

Čtenářské kluby

Pod hlavičkou pražské organizace Nová škola, o.p.s., vznikla celá řada projektů na podporu čtenářství. Jedním z nich jsou i Čtenářské kluby, kde kromě užitečných rad, jak založit čtenářský kroužek ve škole nebo v knihovně najdete i databázi knih a odkazy na již vytvořené lekce.  

https://new.ctenarskekluby.cz/knihy/kluby-a-skoly

Mravenčí chůva

Julie Dominika Zemanová a Marie Podvalová doporučují na svých webových stránkách knížky pro malé i velké čtenáře, vydávají online magazín, který se věnuje kvalitní dětské literatuře, nebo vytváří speciální knižní balíky. 

https://mravencichuva.cz/

Knížata

Webová stránka je primárně určena školám a školkám, které si zde mohou výhodně nakoupit knihy od společnosti Euromedia Group. V sekci “Pro školy” však najdeme řadu pracovních listů k vybraným knihám a volně ke stažení jsou i hravější úkoly v záložce “Zábava”.

https://www.knizata.cz/pro-skoly/pracovni-listy

Bookstart / S knížkou do života

Projekt na podporu čtenářské gramotnosti, jehož cílem je vzbudit lásku ke knihám už u těch nejmenších dětí. Pod hlavičkou Bookstartu probíhají po celé ČR programy pro děti ve věku 0-6 let a tipy na čtení pro tuto věkovou kategorii najdete i na webových stránkách v sekci Pro rodiče. 

https://www.sknizkoudozivota.cz/

Audio pohádky

Knihovníci Městské knihovny v Praze namluvili v roce 2015 několik krátkých pohádek, které si můžete poslechnout na jejich youtubovém profilu. 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLfEGH366gTiXFfMy1BVatYvFAqIvURNVJ

Rádio Junior 

Dětská stanice Českého rozhlasu nabízí kromě her, kvízů a zábavných videí především desítky pohádek, rozhlasových her i četbu na pokračování. 

https://junior.rozhlas.cz

Čtení s Radostí 

V rámci Déčka, dětského online kanálu České televize, se můžete proklikat až k pořadu, který vznikl ve spolupráci s brněnským loutkovým divadlem Radost. Loutkoherci pro děti načetli a zahráli deset známých i neznámých pohádek. 

https://decko.ceskatelevize.cz/cteni-s-radosti

LiStOVáNí

Jak čtenářům doporučit kvalitní literaturu zábavně? Co třeba scénickým čtením! Skupina herců v čele s Lukášem Hejlíkem už od roku 2003 objíždí knihovny, knihkupectví, školy nebo divadla, kde představují divákům všech generací české i světové knižní tituly formou dramatického představení. Kulisy, rekvizity, zvukové efekty a kostýmy dělají čtení pestřejší a především pro dětské publikum přitažlivější.  

https://www.listovani.cz/

HAVLOVÁ, Kristýna. Projekty na podporu čtenářství. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 3 [cit. 2021-23-11]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/projekty-na-podporu-ctenarstvic32021.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku