Česky | English

Ranařky

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 3/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Jennifer Mathieu

Nejen naučná literatura s sebou nese feministickou linku. Jako je to se vším, i literatura se přizpůsobuje aktuálnímu dění. Není tomu jinak ani v případě beletristické literatury pro děti a mládež. Životopisy, případně knihy založené na skutečných událostech, nesou na bedrech důležitou informační hodnotu, ovšem existují reálné příběhy, které ještě nebyly sepsány do knih nebo si to sami účastníci ani nepřejí být s příběhem spojování. Právě proto vznikají fikce pro děti a mládež, kde se ve smyšlených příbězích a smyšleným lidem dějí věci z reálného světa. Tato literatura slouží jako osvěta a může napomoci obětem podobných činů. Z těchto důvodů se na knižním trhu objevila kniha Ranařky. A nejenom dospívající si najdou v knize své. 

Šestnáctiletá Vivien Carterová žije v malém texaském městečku. Všichni ji považují za milou, poslušnou a hodnou dívku, jenže ona už má všeho tak akorát dost. Spolužáci ve škole se zkrátka nechovají, jak by se slušelo a patřilo. Fotbalový tým téměř vládne škole a je protěžován, kluci klidně mají sexuální narážky na holky a třídní učitel nebo vedení školy s tím nic nedělá. Vivien toho zkrátka má plné zuby. Když zjistí, že její matka byla rebelka a členka punkového hnutí Riot Grrrl, dostane nápad na vlastní „vzpouru“. Aby školní společnosti nastavila obraz o místních poměrech, rozhodne se začít vydávat časopis – tedy prozatím anonymně – a ten pojmenuje „Ranařky“. Ohlasy nejsou jen pozitivní, to se dalo čekat, ale postupně se k Vivien přidává stále více holek, které souhlasí a nebojí se dát najevo, že sexismus není v pořádku. Aniž by to Vivien plánovala, tak ve svém domovském městečku rozpoutala revoluci, o které se jí ani nesnilo.

VÝZNAM KNIHY

Ranařky je kniha určená pro vyspělejší nebo starší čtenáře. Nabízí pohled do života dopívající dívky, jež se snaží vyrovnat s nevhodným chováním lidí ve svém okolí. Příběh o dívce, která v sobě najde dostatek síly, aby se ozvala a bojovala proti útlaku. Dospívajícím ukazuje, že školní léta nemusí být jen období, které prostě přežijeme, ať už se děje cokoli, ale dává naději, že pokud budeme bojovat dobrým způsobem, tak se nám vynaložené úsilí vrátí.

ZDROJ

MATHIEU, Jennifer. Ranařky. Vydání první. V Praze: Paseka, 2019. 334 stran. ISBN 978-80-7432-996-8.

 

 

CHÁBOVÁ, Helena. Ranařky. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 3 [cit. 2020-07-29].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ranarky-chabova.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku