Česky | English

Řekni vlkům, že jsem doma

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 5, č. 1/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autorka: Carol Rifka Brunt

O KNIZE

Čtrnáctiletá June Elbusová žije v americkém Westchestru. Rok 1987 je pro dospívající dívku zásadní – nejen, že přišla o svého milovaného strýce, slavného malíře, Finna Weisse, který zemřel na následky AIDS, ale také se odcizila svojí o dva roky starší sestře Gretě. Na pohřbu potká neznámého muže, jímž není nikdo jiný než strýcův utajovaný přítel, Tobias Aldshaw, jenž June záhy kontaktuje. June se smiřuje se záhadnými okolnostmi strýcovy smrti i jeho tajemným životem a navzdory všemu se s Tobym stávají přáteli, aby mohli udržovat Finnův odkaz a naplnit jeho poslední přání. Toby se stává pro June prostředníkem ke zjištění rodinné historie, jež měla za důsledek skrývaný vztah mezí ním a Finnem. Novinky o situaci v rodině i prožitá traumata pomáhají také vztahu mezi sestrami, neboť Greta připustí, že na Finna žárlila a dívky tak dostanou prostor si vyříkat křivdy.

Autorka se v příběhu věnuje hned několika zásadním tématům. Kromě těch snadno rozpoznatelných – problematika dospívání, homosexualita v 80. letech minulého století či proces vyrovnání se s odchodem blízké osoby jsou to také formování identity čtrnáctileté dívky a prožívání bolestných událostí. June je nucena během krátké chvíle dospět více, než na co byla připravena, neboť jejím úkolem není jen překonat smrt milované osoby, ale i stmelení vlastní rodiny a napravení alespoň některých chyb, ke kterým v minulosti došlo.

VÝZNAM KNIHY

Jak je výše zmíněno, dílo obsahuje zásadní společenská témata a psychologii postav pochopitelnou dospívajícími (přibližně od 13 let), jež mohou zásadně ovlivnit jejich chápání či otevřenost. Nutno podotknout, že za dobu svojí existence se kniha objevila na 18. místě žebříčku New York Times mezi nejlépe prodávanými knihami, ale i v jiných žebříčcích oblíbenosti. Z těchto důvodu by bylo vhodné zařazení knihy mezi školní doporučenou literaturu, protože s sebou nese důležitý odkaz pro šíření pochopení a tolerance mezi mladými lidmi.

ZDROJE

  • BRUNT, Carol Rifka. Řekni vlkům, že jsem doma. Vydání první. V Brně : Jota, 2014. 416 stran. ISBN 978-80-7462-564-0.
  • Bestseller?!!?? [online]. Dostupné z: http://www.carolrifkabrunt.com/news-and-ramblings/bestseller/

CHÁBOVÁ, Helena. Řekni vlkům, že jsem doma. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 1/2019 [cit. 2019-11-21].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/rekni-vlkum-ze-jsem-doma.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku