Česky | English

Retrohraní

Autor: Bc. Iveta Cehelská
Číslo: roč. 5, č. 2-5/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Alice Kavková

Mnohokrát člověka při pohledu na děti hypnoticky zabrané do mobilních zařízení napadne, co jsme vlastně dělali bez mobilů? Jak jsme se zabavili? Jak jsme si hráli? Stejnou otázku si položila Alice Kavková, autorka knihy Retrohraní, která se jednoho dne rozhodla, že začne sbírat nejznámější hry, které se dřív běžně hrály na ulici, někde venku, doma nebo i ve škole. Těchto her se jí podařilo nasbírat přes 200 a v této souborné knize, která je rozdělena do několika kategorií, najdeme snad vše, na co si z dětství v dobách 70. a 80. let 20. století dokážeme vůbec vzpomenout.

Prvním oddílem knihy jsou Hry s pohybovými pomůckami. Najdeme tu oblíbenou gumu, skákání panáka, cvrnkání kuliček, čáru s céčky, školku s míčem, přebírání provázku a školku se švihadlem. Člověka možná napadne, jak se o tomto dá psát? Kniha však obsahuje opravdu nejrůznější, velice podrobné a názorné návody jednotlivých her a jejich obdobné varianty, takže se dozvíme například, jak správně skákat panáka a jaké máme možnosti, jaká jsou vůbec pravidla, nebo se dozvíme, jak přebírat provázek, tvořit nejrůznější obrazce a jak je uchopovat; nebo jak správně cvrnkat kuličky. K hrám navíc nechybí ani historický kontext, takže se mnohdy dozvíme, kdy a kde hra vznikla a jak se v čase vyvíjela. 

Druhým oddílem jsou hry určené pro babičky a dědečky, kam patří drápky a vrhcáby. Třetím oddílem jsou pak hry bez pomůcek, kde nalezneme podrobná pravidla nejoblíbenějších her – cukr, káva limonáda, flaška; Honzo, vstávej; kámen, nůžky papír; kolo, kolo mlýnský a mnohé další. Nechybí ani honičky jako krvavé koleno nebo oblíbená strategická mafiánské městečko Palermo. Součástí jsou i nejznámější rozpočítadla a říkačky a tleskačky.

Kniha je opravdu jedinečným souborem a má široké možnosti využití, protože hry se dají využít jen tak pro zábavu doma, tak i v rámci programů, jako např. doplňková pohybová aktivita, nebo k procvičení skupinové spolupráce, strategie, motoriky či správné výslovnosti slov.

Zdroj:

KAVKOVÁ, Alice. Retrohraní : přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily. 1. vydání. Brno : CPress, 2019. 207 stran. ISBN 978-80-264-2787-2.
 
 
 
 

CEHELSKÁ, Iveta. Retrohraní. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/retrohrani.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku