Česky | English

Rok v pohádce

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 4/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Maciej Szymanowicz

O knize

Velkoformátové leporelo plné barevných ilustrací. Na několika listech se zde můžete setkat s nejrůznějšími známými i neznámými pohádkovými postavičkami. V úvodu se nachází představení jednotlivých postav a jejich vlastností, což může sloužit jako inspirace při vyprávění vlastních příběhů a pohádek. Díky knize se dozvíme, jak to v pohádkové říši vypadá v průběhu celého roku a co která postavička dělá v jednotlivých měsících. Ačkoli se postavy ve všech měsících opakují, pokaždé je najdete v jiných situacích a díky tomu je každý měsíc originální a jedinečný. Obrázky navíc obsahují velké množství detailů, které nelze pojmout při prvním prohlížení knihy, je zde proto velká šance, že při každém otevření knihy najdete něco zcela nového.

Jste zvědaví, kde spí Šípková Růženka v létě? Nebo jestli ji v zimě někdo přikryje peřinou? Věděli jste, že babička s Karkulkou chodí s vlkem na piknik? A co dělá drak, když zrovna nežere princezny?

Využití knihy

Kniha je vhodná pro spíše pro menší děti, pracovat s ní ale mohou i žáci z nižších tříd základní školy. Protože se jedná o leporelo beze slov, je příběh jednotlivých postaviček, nebo pohádky jako celku, ponechán plně na fantazii dětí. Díky tomu mohou vzniknout nové, originální příběhy a pohádky s již známými postavičkami. Neobvyklé nebo nečekané výjevy v knize mohou děti více inspirovat a motivovat k zapojení fantazie. Kromě toho kniha pomáhá rozvinout slovní zásobu a komunikaci. Při prohlížení je potřeba zapojit pozornost a zaměřit se i na jednotlivé detaily, kterých je zde nespočet. Pro nejmenší děti může kniha sloužit částečně jako opakování klasických pohádek, kdy se mohou pokusit správně vrátit postavičky zpět do příběhů, kam patří.

Zdroj

Rok v pohádce. První vydání. Brno: Host, 2020. 28 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-275-0348-3.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Rok v pohádce. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 4 [cit. 2022-12-16]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/rok-v-pohadce-prosinec-2022.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku