Česky | English

Šedík a Bubi

Autor: Mgr. Hana Kólová
Číslo: roč. 4, č. 4-5/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Ester Stará

O knize

Kočičí máma Míla vychovává v podkroví vysokého domu tři koťata. Jednoho dne však Míla náhle zmizí a kočičí brášky ponechá jejich osudu. Pro Šedíka, nejmladší a nejcitlivější kotě, to není vůbec jednoduchá situace. Co si má bez mámy počít, když ho navíc bráškové ani trochu neuznávají? Opouští kočičí pelíšek a vydává se do světa, tedy na temnou půdu, kde se spřátelí s odloženou čepicí Bubi. Díky tomuto kamarádství Šedík dospěje, během různých dobrodružství pozná své slabé i silné stránky a nakonec je schopen osobní oběti, když se své blízkosti s Bubi nesobecky vzdává v její prospěch. Na konci textu se opět setkáváme s mámou Mílou, která se za svými synky vrací. „Proč jsi vůbec odešla?“ „Musela jsem tě nechat vyrůst,“ odvětí máma. Tehdy si spolu s malými čtenáři uvědomíme, že láska není podmíněná fyzickou blízkostí milované osoby a že nás dokáže posílit v každé situaci, dokonce i když jsme nebo se cítíme sami.

Praktické využití

Knížka je určena předškolním dětem a začínajícím čtenářům. Právě jim by měl v četbě pomoci speciální font Dyslexie, kterým je text vysázený. Tento font disponuje barevně odlišenými slabikami. Souvislejší text je dále odlehčený komiksovými bublinami či kratšími popisky.

Knížka může být dobře využitá jako platforma pro diskuze o mezilidských vztazích na úrovni rodič-dítě, dítě-kamarád, dítě a jeho místo ve světě, kam se v tomto věku začíná z bezpečného prostředí základní rodiny pomalu vlamovat. Vtipný a laskavý text doprovází veselé ilustrace Milana Starého.

Ukázka

Zdroj

STARÁ, Ester. Šedík a Bubi. Ilustroval Milan STARÝ. Praha: Euromedia, 2018. Pikola (Euromedia). ISBN 978-80-7549-597-6.

 

Citace

KÓLOVÁ, Hana. Šedík a Bubi. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/sedik-bubi.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku