Česky | English

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 4/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Helena Březinová

O knize

Tato naučná kniha se zaměřuje na dílo Hanse Christiana Andersena, který začal psát pohádky v třiceti letech a nepřestal až do smrti. Za svůj život napsal více než 200 příběhů, které byly vydány po celém světě, a dnes jsou již některé z nich považovány za klasické. Ačkoli Andersena jako takového máme spojeného s milými a pěknými příběhy pro děti, velkou zásluhu na tom mají překlady, a to nejen ten český, ale i v jiných jazykových mutacích. V původním znění jsou pohádky často dvojsečné, ač byly psány jednoduchou formou pro děti, je z nich cítit i krutost a poučení pro dospělé čtenáře. V knize můžete najít rozbor vybraných českých překladů, dále také blízký pohled na některé konkrétní pohádky a na to, co se za nimi skrývá, ale na první pohled není identifikovatelné, historický a vědecký kontext Andersenových pohádek a mnoho dalšího.

Využití knihy

Kniha je koncipována spíše pro dospělé čtenáře, obsahuje však velmi zajímavé rozbory jak pohádek jako takových, tak i různých smyslů, které se v textech a příbězích mohou skrývat. Může tak posloužit jako inspirace, jak odborněji nahlížet na pohádky a jak s nimi pracovat. Se staršími žáky a studenty, kteří sami pohádky již nečtou, se tak můžete pokusit objevit nový, dosud nepoznaný pohled do pozadí příběhu a část po části jej rozebrat. Zajímavou aktivitou jistě bude i srovnání jedné pohádky v různých jazykových a kulturních oblastech a jejich různorodá pojetí.

Zdroj

BŘEZINOVÁ, Helena. Slavíci, mořské víly a bolavé zuby: pohádky H. Ch. Andersena: mezi romantismem a modernitou. První vydání. Brno: Host, 2018. 326 stran, VIII stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7577-612-9.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Slavíci, mořské víly a bolavé zuby. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 4 [cit. 2022-12-16]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/slavici-morske-vily-a-bolave-zuby-prosinec-2022.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku