Česky | English

Spalovač mrtvol

Autor: David Vaňáček
Číslo: roč. 4, č. 3/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Režisér: Juraj Herz
  • Knižní předloha: Ladislav Fuks

Filmová DVD

V hudebním oddělení Knihovny Jiřího Mahena v Brně si můžete vybrat z rozsáhlého hudebního fondu CD (přes 28 tisíc titulů) a také z filmových DVD širokého množství žánrů – animované a hrané filmy pro děti, komedie, válečné a akční filmy, sci-fi, ale také snímky pro náročného diváka nebo zfilmovanou literární prózu. Mladí čtenáři si do našeho oddělení chodí půjčovat povinnou četbu na CD a DVD a doporučujeme jim filmové poklady, které nám zanechaly starší tvůrci. Mladá generace má takto možnost poznat historii, literární a filmové umění minulých desetiletí. Knihovníci pak fond využívají při tvorbě besed či dalších vzdělávacích pořadů.                                                  

O titulu

Mnoho čtenářů říká, že sebelepší film nemůže nahradit kvalitnější literární předlohu a tu tajemnou sílu slov, v níž si představujeme oblíbenou postavu, její vnitřní dilemata, strach, touhu, nenávist atd. To je jistě blízké pravdě, ale mnoho knih jsme si půjčili, až když jsme viděli filmový plakát nebo navštívili kino. Myslím, že například zfilmovaný Spalovač mrtvol se může rovnat svému knižnímu protějšku. Horory jsou současnou mladou generací velmi vyhledávané, Spalovač mrtvol se však liší od jednoduchých hororů typu „za chvíli se vrátím“ (přičemž ve skrytu oběť pozoruje natěšený vrah a začne povinná a oblíbená popcornová exhibice násilí, krve a dalších „něžností“). 

Spalovač je především psychologický horor o nemocné duši, o běsech a strachu, které kolem sebe šíří. Film zobrazuje přelomovou historickou dobu odcházející první československé demokracie a přicházejícího nacismu, v níž se najde pan Kopfrkingl – zaměstnanec pražského krematoria, který se stane aktivním sluhou fašistického režimu a nástrojem na vraždění antifašistů a režimu nepohodlných lidí. Kopfrkinglova propukající duševní nemoc (záliba ve smrti) je jako vášeň a stupňuje se spolu se vzrůstající mocí fašistů. Samotný režisér Juraj Herz se o filmu vyjádřil, že pro fašismus je typické, jak hluboce je spojen se smrtí, a to chtěl ve filmu také ukázat.

Zdroj

HERZ, Juraj. Spalovač mrtvol . Česko: Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, c1968.

 

Citace

VAŇÁČEK, David. Spalovač mrtvol. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 3/2018 [cit. 2018-09-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/spalovac-mrtvol.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku