Česky | English

Srdcerváči

Autor: Helena Chábová DiS.
Číslo: roč. 6, č. 2/2020
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O knize

  • Autorka: Alice Osemanová

Komiksový příběh dvou spolužáků – Charlieho a Nicka, kteří se jednoho dne seznámí ve škole a rázem se z nich stanou dobří kamarádi. Charles Spring je čtrnáctiletý kluk, o němž všichni ve škole ví, že je gay. Se školním coming outem se nakonec skvěle vypořádal, a to i přes prvotní problémy a nepochopení. Nicholas Nelson je o rok starší a ve škole oblíbený hráč rugby. Charlie a Nick se postupně poznávají víc a víc. Netráví spolu čas už jen při vyučování, ale i na trénincích rugby, kam začal Charlie chodit, také si často posílají zprávy nebo se vidí po škole. Charlie si najednou uvědomí, že to, co ho k Nickovi táhne, už není jen pouhé přátelství, ale je do Nicka zamilovaný. Trápí se nejistou a netuší, že Nick prožívá vlastní citové drama, protože i on, kterému se vždy líbily dívky, cítí k Charliemu něco víc. Naštěstí nechodí příliš dlouho kolem horké kaše a odhodlají se k důležitému rozhovoru, jenž promění jejich budoucnost.

Srdcerváči mají svá další pokračování. Kniha druhá byla již přeložena do češtiny a můžeme si v ní přečíst pokračování začínajícího vztahu dvou mladíků. Svůj bisexuální coming out zažívá Nick, takže si oba potřebují být navzájem velkou oporou. Třetí část vyšla v originále v únoru letošního roku. Jistě bude také brzy přeložena a dostupná pro čtenáře, kteří neovládají četbu v anglickém jazyce. V prozatím poslední třetí části se příběh točí zejména kolem prožívání citů a duševního zdraví, neboť dospívající kluci zažili perné roky a bylo toho někdy příliš.

Význam knihy

Grafický román citlivě popisuje dospívání, první vztahy, citové peripetie a zejména objevování sexuální orientace. V příběhu se objevují postavy homosexuální i bisexuální, okrajově také například transgender dívka. Mladí čtenáři mohou v knize posbírat množství informací. Díky kvalitní práci autorky je snadné vcítit se do hlavních hrdinů a jejich prožívání pozitivních i negativních situací. Jedná se o další povedenou knihu s LGBT+ tematikou, která je díky komiksovému zpracování vhodná i pro „nečtenáře“, protože její čtení nezabere tolik času a kromě textu poutá i obrazový doprovod.

Zdroje

  • OSEMANOVÁ, Alice. Srdcerváči. Kniha první. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2019. 269, 13 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7544-825-5.
  • OSEMANOVÁ, Alice. Srdcerváči. Kniha druhá. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2019. 302, 17 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7544-904-7.
  • OSEMAN, Alice. Heartstopper. Volume three. London : Hodder Children's Books, 2020. 384 stran. ISBN 978-1-444-95277-3.

 

CHÁBOVÁ, Helena. Srdcerváči. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2020, roč. 6, č. 2 [cit. 2020-05-19].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/srdcervaci.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku