Česky | English

Srdcerváči

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 2/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy

Alice Oseman

O knize

Charlie se vrací po prázdninách do školy a těší se nejen na kamarády, ale i na setkání se svým přítelem Benem, kterého dlouhou dobu neviděl. I když ví, že je jediný gay v chlapecké škole, který o své orientaci promluvil otevřeně, rozhodně nečeká, že Bena potká u školní brány s novou přítelkyní. Vyrovnat se s tímto faktem mu pomáhají jak přátelé, tak milý spolužák, který se v jeho životě objevil naprosto nečekaně. Nick chodí o ročník výš než Charlie, i přesto se tito dva zprvu neznámí kluci sejdou na výuce v jedné lavici. Jsou si čím dál bližší a Charlie brzy zjistí, že k Nickovi cítí víc než jen přátelství. Nechce to však dávat příliš najevo, aby o Nicka nepřišel. Aby spolu mohli trávit více času, kývne i na Nickovo pozvání do rugby týmu, a to i navzdory tomu, že kluci, které má brát jako spoluhráče, jej celý loňský rok šikanovali. Nick se ale nebojí za svého nového kamaráda postavit a chrání Charlieho před všemi nepříjemnými situacemi.

Ne všichni Charlieho přátelé mají z Nicka takovou radost jako on sám. Někteří mají pocit, že se jim kvůli Nickovi vzdaluje, jiní se bojí, že Charliemu zlomí srdce stejně jako Ben. A tak se Charlie snaží nejen rozdělit svůj čas mezi přátele a Nicka, ale i ukázat, že je Nick fajn kluk, a že je jiný než jeho spolužáci. Zároveň neustále přemýšlí nad tím, jestli je alespoň minimální šance, aby se z jejich velmi blízkého přátelství stalo i něco víc.

Využití knihy

Příběh je zpracován jako komiks, má však jednoduché, černobílé ilustrace, je proto vhodný pro představení tohoto žánru i čtenářům, kteří komiks příliš nečtou. Nejvíce se zaobírá tématem přátelství a LGBT+, avšak nenásilnou a milou formou. Pomocí Charlieho a Nickova postupného sbližování mohou čtenáři pozorovat proces objevování sebe sama, mnohým, kterých by se toto téma mohlo týkat, by kniha mohla pomoct i s uvědoměním si vlastní situace. Okrajově se zaobírá i tematikou šikany ve škole. V navazujících dílech se potom můžeme setkat s psychickými problémy, především s poruchou příjmu potravy, a to u dospívajícího chlapce, což je nejen v literatuře, ale i obecně velmi přehlížené a zanedbávané téma, na něž je třeba upozornit (především na to, že se tento problém netýká jen dívek). I přes některá těžká témata, jež komiks obsahuje, má kniha milý a poutavý příběh ze školního prostředí o vzniku krásného přátelského vztahu.

Zdroj

OSEMAN, Alice. Srdcerváči. Kniha první. 2. vydání. V Praze: CooBoo, 2022. 269 stran, 13 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7661-429-1.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Srdcerváči. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 2 [cit. 2022-09-20]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/srdcervaci-zari-2022.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku