Česky | English

Statistiky oceněných knih ze statistického pohledu

Rok 2015 to jsou nejen statistiky výpůjček knihovních titulů, počty návštěvníků i čtenářů, ale také ocenění knih pro děti a mládež – Zlatá stuha, Magnesia litera, Suk - čteme všichni... ale i každoročně vydávaný katalog Nejlepší knihy dětem. Příklady a signály, jež nám mohou ukázat, které knihy pro děti a mládež za uplynulý rok by neměly utéct naší pozornosti.

Jako každý rok jsou oceněné knihy často v hledáčku čtenářů i knihovníků a často to nejsou ty nejžádanější knihy mezi čtenáři knihoven. Přesto stojí za to si je prohlédnout a osahat, protože každé jedno ocenění ukazuje na výjimečný knižní počin.

Udělejme si malé srovnání

Zaměříme-li se nejdříve na čtenářské preference, budeme vedle sebe stavět statistiky výpůjček knihovních titulů za rok 2015 a výsledky ankety Suk – čteme všichni 2014 (výsledky za rok 2015 ). Opět zvlášť hlasovali knihovníci, učitelé i děti a kromě stupně vítězů a pomyslného prvního až třetího místa [1] , vznikl i seznam dvaceti nejčtenějších knih roku 2014 [2] . Žádný z titulů vybraných čtenáři – dětmi, knihovníky nebo učiteli se neobjevuje mezi oceněnými knihami v jiných anketách (dostaly se však do nominací), ale pokud se podíváme na statistiky nepůjčovanějších titulů v různých zemích, nelze si nevšimnout knižní série Jeffa Kinneyho Deník malého poseroutky . Určitě není náhodou, že tento americký spisovatel je zároveň i vývojářem a designérem počítačových her. A možná to je jedna z odpovědí na otázku, proč získaly příběhy Grega Heffleyho mezinárodní ohlas u současné generace mladých.

Mezi nominovanými knihami na Zlatou stuhu za rok 2015 [3] najdeme i některé tituly, které se objevují v anketě Suk – čteme všichni. Kniha Ivony Březinové Útěk Kryšpína N. byla nominována na Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti a zároveň získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Titul Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo získal 2. místo v kategorii Cena knihovníků a informačních pracovníků a zároveň byl nominován na Zlatou stuhu v kategorii Beletrie pro mládež. V kategorii Výtvarný počin roku Zlaté stuhy byla nominována kniha Renáty Fučíkové Jakub a hvězdy , která získala Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Přidáme-li Magnesii Literu [4] , tak si cenu v kategorii Kniha pro děti a mládež odnesl titul Ondřeje Horáka a Jiřího Franty Proč obrazy nepotřebují názvy [5] . Titul získal i ocenění Zlatou stuhou, a to jako vítěz v kategorii Literatura faktu pro děti a mládež. Cenu za překladovou knihu získali Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná za překlad amerického autora Shela Silversteina Jen jestli si nevymýšlíš [6] , jehož mimo jiné proslavily texty písní Johnyho Cashe. Knihu najdeme také v oceněních Zlatou stuhou v kategorii Překladová část, Beletrie pro děti. V kategorii Litera za knihu pro děti a mládež byla ještě nominována kniha Marky Míkové Škvíry . Ta získala také ocenění v kategorii Výtvarný počin, Knihy pro starší děti a mládež.

Dalším oceněním, jež stojí za zmínku, neboť se jedná o autora známého tvorbou pro děti a mládež, je Cena Bohumila Polana 2015 [7] , již získal ilustrátor a spisovatel známý pod pseudonymem Vhrsti za komiks Nejdůležitější věc na světě. Jedná se o cenu, kterou vyhlašuje Středisko západočeských spisovatelů za významná díla spjatá se západočeským regionem (tématem či osobou autora) [8] . V případě oceněné knihy za rok 2015 se jedná o komiksové dílo. V oblasti komiksu je dobré se ještě zastavit, neboť i mezi oceněnými knihami Zlatou stuhou se nachází nejedno komiksové dílo. A to v kategorii Komiks kniha Kláry a Jana Smolíkových Viktorka a vesmírná dobrodružství a v kategorii Teorie a kritika literatury (umění) pro děti a mládež titul Michala Jareše, Martina Foreta, Pavla Kořínka a Tomáše Prokůpka Dějiny československého komiksu . Poslední zmiňovaná kniha byla také nominována na Magnesii literu v kategorii Litera za nakladatelský počin. Více o dvousvazkovém dílu najdete na připravených webových stránkách www.dejinykomiksu.cz .

Ocenění Nejkrásnější české knihy [9] , jež uděluje Ministerstvo kultury České republiky, v kategorii knih pro děti a mládež za rok 2014 získaly tři tituly. V pořadí na prvním místě získala Cenu Ministerstva kultury České republiky kniha Michala Bystrova Nech ten mech .  Na druhém místě získala ocenění publikace Martina Kubáta Před půlnocí 1 a 2 a na třetím místě titul Jiřího Dvořáka Jak zvířata spí .  Poslední zmiňovaná byla nominována také v soutěži Zlatá stuha, kategorie Výtvarný počin roku. Za zmínku stojí také individuální ocenění významných autorů knih pro děti a mládež v roce 2015, a to ocenění pro Daisy Mrázkovou, která od ministra získala cenu za svou literární a výtvarnou činnost Artis Bohemiae Amicis neboli Přátelé českého umění [10] . Básník a spisovatel Pavel Šrut získal za své dosavadní dílo Státní cenu za literaturu [11] . Trojlístek uzavírá Jiří Žáček, který obdržel v roce 2015 od prezidenta republiky Medaily Za zásluhy I. stupně [12] .

Již druhý katalog Nejlepší knihy dětem 2013-2014 [13] , který vydává Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Česká sekce IBBY v sobě shrnuje 35 knih, které by neměly ujít pozornosti nikoho, kdo se o literaturu pro děti a mládež zajímá, a to jak profesně, tak osobně. Z oceňovaných či nominovaných knih v něm najdete knihu Jiřího Dvořáka Jak zvířata spí (Nejkrásnější česká kniha – 3. místo, Zlatá stuha – nominace na Výtvarný počin roku), kniha Radka Malého Moře slané vody (SUK – Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství), Vratislav Maňák Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas (Magnesia Litera – nominace na Literu za knihu pro děti a mládež), titul Petra Síse Malý princ: Života Antoina de Saint-Exupéryho (SUK – Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství), dále pak kniha Kláry a Jana Smolíkových Viktorka a vesmírná dobrodružství (SUK – 20 nejčtenějších knih roku 2014), titul Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo (SUK – Cena knihovníků a informačních pracovníků, Zlatá stuha – nominace v kategorii Beletrie pro mládež).

Úspěchy českých knih v zahraničí

Ohlédnutí by mělo reflektovat také zahraniční úspěch českých knih a jejich autorů. Česká sekce IBBY nominovala Petra Nikla na Cenu Astrid Lindgrenové [14] , a i přesto, že letošním laureátem je jihoafrická společnost PRAESA, Project for the Study of Alternative Education in South Africa [15] , je nominace významným oceněním práce Petra Nikla. Obdobou Zlatých stuh v České republice je na Slovensku soutěž Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy. Ani zde nechybějí čeští zástupci – Pavel Šrut Párožrouti (výtvarné i literární ocenění) [16] . Česká sekce IBBY nominovala také knihu Daniely Fischerové Pohoršovna na Čestnou listinu IBBY [17] . Tento titul získal zároveň Zlatou stuhu v kategorii Beletrie pro děti, a je také mezi nominacemi čtyř českých titulů do katalogu White Ravens, který každoročně vytváří Internatinale Jugendbibliothek v Mnichově [18] . Na seznam se v roce 2015 dostaly tituly Daniely Fischerové Pohoršovna, Jiřího Franty a Ondřeje Horáka Proč obrazy nepotřebují názvy, Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo a Kristýny Täubelové Nesmrtelný méďa (poslední dva tituly se objevují také v katalogu Nejlepší knihy dětem).

Zdroje


[1] Předchozí ročníky Ankety Suk – čteme všichni. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. [online]. c2011-2016 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: < http://www.npmk.cz/sites/default/files/soubory/suk/suk-2014-vysledky.pdf>.
[2] Předchozí ročníky Ankety Suk – čteme všichni.Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského. [online] c2011-2016 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: < http://www.npmk.cz/sites/default/files/soubory/suk/SUK-20-nejctenejsich-knizek-2014.pdf>.
[3] 2015. Zlatá stuha, výsledky. iBbY: Czech Republic [online]. c2007-2013 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z:. <http://www.ibby.cz/index.php/zlata-stuha-historie/116-zlata-stuha-2015-vitezove >.
[4] 2015. Magnesia Litera. [online] c2016 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z:  <http://www.magnesia-litera.cz/#archiv >.
[5] Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy. In: Youtube [online]. Zveřejněno 4. 4. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=GLsDih_2fSc >.
[6] Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlí, překlad Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná. In: Youtube [online]. Zveřejněno 4. 4. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <https://www.youtube.com/watch?v=CCLXozyTfSg >.
[7] Cena Bohumila Polana 2015: Vhrsti, ilustrátor a spisovatel. Čítárny.cz. [online]. c2001-2016. Zveřejněno 29. 11. 2015 [cit. 1.2.2016] Dostupné z: <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-v-cesku/5435-cena-bohumila-polana-2015-vhrsti >.
[8] Polanova cena – přihlašte se! Literární západ. [online]. c2016 [cit. 1. 2. 2016]  Dostupné z: <http://www.literarnizapad.cz/2010/06/polanova-cena-prihlaste-se >.
[9] Nejkrásnější české knihy roku 2014. Památník národního písemnictví. [online]. [cit. 1.2.2016]  <http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/2678-2014/ >.
[10] Spisovatelka a malířka Daisy Mrázková obdržela ocenění Artis Bohemiae Amicis. Čítárny.cz. [online]. c2001-2016. Zveřejněno 21. 10. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z:  <http://citarny.cz/index.php/ceny/ceny-v-cesku/5546-spisovatelka-a-malirka-daisy-mrazkova-obdrzela-oceneni-artis-bohemiae-amicis >.
[11] Pavel Šrut. Státní cena za literaturu pro rok 2015 za dosavadní dílo. iBbY: Czech Republic [online]. c2007-2013 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.ibby.cz/index.php/ceny-a-ocenni-ibby/120-pavel-srut-statni-cena-za-literaturu-pro-rok-2015-za-dosavadni-dilo >.
[12] Jiří Žáček obdržel od prezidenta republiky Medaily  Za zásluhy I. stupně. iBbY: Czech Republic [online]. c2007-2013 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.ibby.cz/index.php/ceny-a-ocenni-ibby/119-jiri-zacek-obdrzel-od-prezidenta-republiky-medaili-za-zasluhy-i-stupne >.
[13] Nejlepší knihy dětem 2015. Výběrový marketingový katalog SČKN a České sekce IBBY. Čítárny.cz. [online]. c2001-2016. Zveřejněno 2. 11. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-v-cesku/5321-nejlepsi-knihy-detem-vyberovy-katalog >.
[14] Petr Nikl byl nominován na Cenu Astrid Lindgrenové. iBbY: Czech Republic [online]. c2007-2013 [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.ibby.cz/index.php/ceny-a-ocenni-ibby/111-petr-nikl-byl-nominovan-na-cenu-astrid-lidgrenove-2015 >.
[15] Známe laureáta Ceny Astrid Lindgrenové 2015! Zlatá stuha [online]. iBbY. c2014.  Zveřejněno 2. 4. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.zlatastuha.cz/cs/zname-laureata-ceny-astrid-lindgrenove-2015 >.
[16] Nejkrajsie a nejlepsie slovenské detské knihy 2015. Bodovali i Pavel Šrut a Galina Miklínová.  Čítárny.cz. [online]. c2001-2016. Zveřejněno 1. 2. 2016. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z:  <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-ve-svete/5614-najkrajsie-a-najlepsie-slovenske-detske-knihy-2015 >.
[17] IBBY Honour List 2016. IBBY. [online]. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.ibby.org/1562.0.html >.
[18] White Raven 2015. Další čtyři české knihy v prestižním světovém katalogu. Čítárny.cz. [online]. c2001-2016. Zveřejněno 12. 10. 2015. [cit. 1. 2. 2016] Dostupné z: <http://www.citarny.cz/index.php/ceny/ceny-ve-svete/5543-white-raven-2015 >.

HUBATKOVÁ SELUCKÁ, Helena. Statistiky oceněných knih ze statistického pohledu. Impulsy [online]. roč. 2, č. 1/2016 [cit. 2015-07-31].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/statistika-knihy.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku