Česky | English

Superstar

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 4, č. 4-5/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Mandy Davisová

O knize 

Desetiletý Lester je trochu jiný než ostatní děti. Zbožňuje vesmír, dalo by se říct, že je jím přímo posedlý, jeho tatínek byl kosmonaut (než přišel o život při leteckém neštěstí), nemá žádné kamarády a navíc ve svém věku v životě nebyl ve škole, učí jej máma doma nebo v knihovně. Teď se jeho život ale radikálně změní. Protože rodině dochází peníze, které dostali jako odškodné od kosmonautické společnosti, musí máma nastoupit do práce a nemůže se dál o Lestera starat jako do teď. To znamená novou školu, nové zkušenosti, každodenní kontakt s dětmi. Lestera tato skutečnost velmi děsí, a má proč. Zvyknout se na nové prostředí a nový režim není ani trochu jednoduché. Ač si hned v prvních dnech najde kamarádku, jež mu se vším pomáhá, i tak je pro něj velmi těžké přizpůsobit se a nejednou skončí v ředitelně. Například když upustí tác s jídlem v jídelně a uteče z ní, protože tu byl takový hluk, že jej nemohl snést, nebo když se nemůže smířit s nečekanou změnou rozvrhu. Řediteli začne Lesterovo chování vrtat hlavou, a tak jej nechá vyšetřit školním poradcem, chvíli na to má pro něj novou, překvapující zprávu – Lester je velmi nadaný a chytrý chlapec, ale zároveň i autista. Je tedy potřeba mu pobyt ve škole co nejvíce zpříjemnit a vymyslet pro něj pevná a neměnná pravidla, kterých by se mohl držet a mít v nich jistotu. Rázem je pro Lestera jeho sžívání se se školním životem daleko jednodušší, zbývá jen přesvědčit spolužáky, že i když se občas chová jinak a pro ně možná trochu záhadně a zvláštně, může být skvělým kamarádem a parťákem a najít si své místo v kolektivu.

Praktické využití

Knihu lze využití jako doplněk při sociální výchově (cca 3. – 6. třída ZŠ). Mile a přesvědčivě přibližuje svět očima autistického chlapce, přičemž se čtenář o autismu dozví až v půlce příběhu, do té doby se může jen domýšlet. Kromě toho se kniha zabývá i začleněním autistických dětí do společenství vrstevníků, což může pomoct kolektivu při nástupu autistického nebo handicapovaného jedince do běžné třídy.

Ukázka

Zdroj

Davis, Mandy. Superstar. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2018. 271 stran. ISBN 978-80-7544-591-9.

 

Citace

ČECHOVSKÝCH, Matty. Superstar. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/superstar.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku