Česky | English

Tamařino souhvězdí

O knize

  • Autorka: Anna Musilová

Knížka Tamařino souhvězdí od české spisovatelky Anny Musilové potvrzuje předpoklad, že česká literární scéna má nadějné mladé autory, kteří dokáží ve svých příbězích tematizovat nejednoduché mezilidské vztahy a životní osudy a umně je zasadit do českého prostředí, díky čemuž působí celý příběh autentičtěji.

Liv je devatenáct a svůj život si představovala rozhodně jinak, než kam se svévolně řízením osudu vydal – chtěla být na umělecké škole, místo toho studuje práva, chtěla by cítit menší tlak ze strany rodičů, ti však na ni mají vliv větší, než by si přála, a těžko si k sobě navzájem hledají cestu. Aby mohla alespoň trochu samostatně žít, pracuje v kavárně, kde si vydělává na život v Praze, kde bydlí se svou kamarádkou Johanou, která má svých trápení také dost. Liv jednoho dne potká v kavárně záhadnou, o něco starší ženu, než je ona sama, jež ji nepřestává fascinovat. Když si přizná, že ji tato žena přitahuje, ještě neví, jak se její život zamotá v následujících měsících, kdy se začnou více poznávat a sbližovat…

Anna Musilová vykouzlila v této knize krásnou směs pocitů, které ve vás čtení vyvolává – budete se pohybovat na škále od brečím jako želva přes sladce se při snění usmívám až po „panebože, to je síla“. Je jich tam samozřejmě mnohem více, stejně jako více či méně skrytých témat – LGBT, rodinné vztahy, přátelství, (sebe)poznávání, vstup do světa dospělých, osamostatňování se od rodiny a mnohé další.

Tato kniha bude bavit všechny lidi, i kdyby nepatřili k LGBT komunitě, každý tam může najít kousek pro sebe. Lehkost, s jakou autorka vykresluje tíživé situace hrdinů, kteří tápou, prožívají svá selhání, osobní pády, nebo prostě jen nejistotu na prahu dospělosti, je totiž hodná obdivu. Knihu je možné využít také pro lidi, kteří nevěří ve splnění vlastních, možná i zničených snů – příběh je dovede k přesvědčení, že věřit je třeba v každé situaci, i kdyby se zdála beznadějná.

Je to kniha plná naděje, snů, lásky v nekonečném množství podob. A hlavně je to kniha o odvaze, touze a překonávání překážek. A mladí by o ní měli vědět, zejména proto, že poukazuje právě na ty věci, které je často tíží, ale nevědí, s kým či jak je řešit – a tady je inspirace a možná jsou tu pro ně i hledané odpovědi.

Zdroj:

MUSILOVÁ, Anna. Tamařino souhvězdí. Vydání první. Praha: Euromedia Group, a.s., 2019. 319 stran. ISBN 978-80-7617-976-9.

 

 

LIŠOVSKÁ, Pavlína. Tamařino souhvězdí. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/tamarino-souhvezdi.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku