Česky | English

Ten, kdo stojí v koutě

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 5, č. 1/2019
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Stephen Chbosky

O knize

Charlieho čeká v životě poměrně velká změna – nástup na střední školu. Vzhledem k tomu, že jeho jediný kamarád spáchal v předchozím školním roce sebevraždu, je teď Charlie na všechno sám a rozhodne se začít psát dopisy neznámému adresátovi, ve kterých se mu svěřuje nejen se svými pocity, ale i s děním kolem sebe. Charlie je totiž pozorovatel, je ten, kdo stojí v koutě, téměř nepovšimnutý, ale sám ví o všem a o všech. Avšak to se nedlouho po nástupu do prvního ročníku změní. Najde si dva nové přátele, kteří mu otevřou pomyslné dveře do jiného světa, který dříve neznal – světa mejdanů, nočních projížděk v autě, zamilovanosti, hudby a typického teenagerovského života. Zároveň s tím zjišťuje, že není sám, koho pronásledují nepříjemné stíny minulosti, nebo kdo řeší nějaký současný problém – naopak, každý má něco. Pomalým sbližováním se s novými přáteli objevuje, že si Sam nese podobné trauma z dětství jako on sám, jen se s tím lépe vypořádává, a její nevlastní bratr Patrick je outsider a gay, jenž musí tajit vztah se svým přítelem, školním oblíbencem a fotbalistou.

Společně s Charliem projdeme celým školním rokem, postupně pronikneme do tajemství jeho minulosti, poznáme sílu opravdového přátelství. Kniha nás zavede do života teenagera z konce minulého století, do doby, kdy nebyly rozšířené mobily ani počítače, ukazuje život bez sociálních sítí a neustálého připojení k internetu, život, jejž dnešní dospívající již téměř neznají. I přesto je Charlie stále blízký i současným mladým čtenářům a dokáže je nadchnout. Příběh samotný v sobě zahrnuje velké množství palčivých, stále aktuálních témat, která z něj vyplývají přirozeně a uvěřitelně. Kromě rodinných problémů, tématu zneužívání, homosexuality, přijímání odlišností společností, psychických problémů a problematiky smrti, či naopak pozitivní tematiky přátelství, která prochází celým příběhem, bychom mohli najít mnoho dalších skrytých problematik, s nimiž se můžeme běžně setkat i v reálném životě. Jednou z výhod, kterou by mohli uvítat především učitelé ze středních škol, jsou také odkazy na klasická literární díla, které jsou nenápadně zakomponované do příběhu. Kniha byla předlohou stejnojmenného filmu, jenž sklidil již několik ocenění. Je vhodná pro čtenáře od 12 let.

Zdroj

CHBOSKY, Stephen. Ten, kdo stojí v koutě. Vydání druhé. Praha: Slovart, 2018. 212 stran. Booklab. ISBN 978-80-7529-722-8.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Ten, kdo stojí v koutě. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 1/2019 [cit. 2019-11-21].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ten-kdo-stoji-v-koute.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku