Česky | English

Jak zní ticho

Autor: Mgr. Hana Kólová
Číslo: roč. 4, č. 3/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Katrina Goldsaito
  • Ilustrace: Julia Kuo

O knize

Meditativní text provází malého Jošia ulicemi současného Tokia. Chlapce zaujme hráč na koto – tradiční japonský hudební nástroj. „Jaký je váš oblíbený zvuk?“, ptá se ho hoch. Nejkrásnější zvuk je zvuk ma, zvuk ticha, odpovídá muž. Jošio se tedy vydá ticho hledat. Jenže ulice metropole jsou plné hluku projíždějících aut, na chlapcův deštník pleskají dešťové kapky, dokonce i na nejtišším místě ve městě – bambusovém háji na konci školního hřiště, je slyšet zvuk do sebe narážejících bambusových kmenů. Kde tedy najít ve velkoměstě ticho? Čtenář díky textu nakonec zjistí, že vnitřní ticho si nosíme stále v sobě bez ohledu na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Knížka je provázena krásnými ilustracemi, jež v knize vedle samotného textu hrají svou důležitou roli. Jsou na nich znázorněny tradiční symboly japonské kultury – japonské znaky, futony, nástroj koto, rychlovlaky či asijský styl stravování. Se všemi těmito atributy lze děti na vzdělávacím programu v knihovně seznámit. Spolu s pozvánkou do japonské kultury si děti rovněž mohou vyzkoušet základní prvky meditace, pokusit se koncentrovat na sluch a najít své ma – vnitřní ticho, pevný bod, o který se mohou kdykoliv opřít. Jde tedy o mindfulness v dětské verzi, o duševní hygienu i lepší poznání vlastního těla a smyslů.

Jak pracovat s knihou

Tento text doporučujeme jako vhodný materiál pro programy určené MŠ, které zasahují vzdělávací oblasti Dítě a jeho tělo – dílčí vzdělávací cíl Rozvoj a užívání smyslů, Dítě a jeho psychika – podpora duševní pohody a psychické odolnosti dítěte a dále Dítě a svět – poznání jiné kultury.

Ukázka

Zdroj

GOLDSAITO, Katrina. Jak zní ticho. 2. vydání. V Praze: Malvern, 2018. 40 stran. ISBN 978-80-7530-119-2.


Citace

ČECHOVSKÁ, Lucie.  Jak zní ticho. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 3/2018 [cit. 2018-09-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ticho.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku