Česky | English

To nejlepší z online vzdělávání

Autor: Bc. Iveta Cehelská
Číslo: roč. 7, č. 1/2021
Rubrika: Impulsy na webu
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Máme za sebou dlouhé období, kdy se uzavřely brány škol i knihoven. Vše se přeneslo do online prostoru, který byl nepoznaným prostředím pro výuku i pro vzdělávací programy knihoven. Situace byla složitá a málokteré knihovně se podařilo proniknout i do online výuky a nepřetrhnout spolupráci se školami. Na internetu je v současné době nespočet nejrůznějších videí, článků a návodů, jak online výuku vést. V následujícím výčtu vám přinášíme nejzajímavější odkazy.

Začneme přehledem nejrůznějších online platforem a doplňkových služeb
https://perpetuum.cz/2020/03/jak-zvladnout-vyuku-po-uzavreni-skol-tipy-na-online-aplikace/
V tomto obsáhlém článku nalezneme nejen online platformy, jako je ZOOM, MS Teams, Jitsi, Hangouts, Skype, Discord a mnohé další, ale také představuje opravdu velice podrobný výčet všech nástrojů pro online sdílení, jako je Sli.do, Classflow, Quizlet, tvorbu časové osy Timixi, tvorbu kvízu Kahoot… V druhé části odkazu pak najdeme weby s výukovou látkou a procvičováním napříč nejrůznějšími předměty.

Ještě trochu podrobněji o platformách…
https://www.nezzazvoni.cz/nastroje-pro-vyuku-online/

Nejen o Google technologiích
https://gug.cz/
https://www.youtube.com/channel/UCpCK92UzxtFIrPsbO9ZwBgQ/playlists
YT kanál webových stránek gug.cz přináší velkou škálu a nabídku vzdělávacích online pořadů zaměřených na online vzdělávání. Zejména semináře Pomáháme online nabízí sérii 4 pořadů o práci na dálku, použitelných technologiích, bezpečnostním desateru takové práce, představení Google nástrojů pro online práci, a dokonce i pro online vysílání. 

Učitelská konference Google User Group a Google Edu Group
https://www.youtube.com/watch?v=6CAhjNRY7i0&list=PLcyrRW-49oIR5EESD7CAKCAWLFrYmS-Oe&index=1
Odkaz na soubor videí z učitelské konference, jež se problematikou online vzdělávání zabývá zevrubně ze všech stran, včetně praktických návodů, jak zpřístupnit a oživit tematicky různě zaměřenou online hodinu.

Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů SYPO
https://www.youtube.com/channel/UCrioZ6EoeS0VEmxOljTE3QQ
Přehledný Youtube kanál, který obsahuje nepřeberné množství videí, jež mohou zajímat jak učitele, tak i začínající lektory. Kromě zpracovaných návodů na různé online platformy zde nalezneme také přehledné rozdělení předmětů a přímo vypracované online hodiny od matematiky až po český jazyk. Výborné pro načerpání inspirace nebo prvotních tipů, když s online výukou teprve začínáme.

Učíme online
https://www.youtube.com/channel/UCuiB7M-pBvI7drmtwKrYCrQ
Soubor videí na youtubovém kanálu Učíme online ukazuje, jak by mělo fungovat online vzdělávání. Nikoli jen jako bezduché a nezajímavé předávání informací, ale jako komplexní způsob výuky, která může být zajímavá a inovativní. Najdeme zde jednak tipy na výuku podle jednotlivých předmětů, a to včetně videí o duševním zdraví dětí nebo čtenářských workshopech, stejně tak zde najdeme i videa s příklady dobré praxe, kde vyučující sdílí, co se jim osvědčilo, nebo co naopak nedoporučují.

Co jsem vyzkoušela
https://www.cojsemvyzkousela.cz/?cat=67
Do seznamu přidáváme i jedny webové stránky – Co jsem vyzkoušela, které jsou něco jako napůl blog. Jitka Rambousková je učitelka matematiky a informatiky na ZŠ v Nýřanech. Všechno, co se počítačů týká, aplikuje do předmětů, jež vyučuje, a neustále zkouší něco nového. Její blog nejsou úplně podrobné návody, ale spíše tipy, co už vyzkoušela a případně přenesla přímo do praxe. Na tomto webu v pravé části dole nalezneme i seznam toho, kam se chodí na webu inspirovat. Dále si pak můžeme zvolit přímo rubriku, která se týká určitých témat. Nechybí právě ani online výuka se spoustou zajímavých odkazů.

Lesy nápadů
https://sites.google.com/site/lesynapadu/inspirativni-weby
Opět webové stránky, které spravuje učitelka, tentokrát 1. stupně daltonské třídy. Za celou svoji letitou kariéru vypracovala desítky pomůcek a pracovních listů, umístila na web a následně i do e-shopu, kde se dají koupit. Kromě toho má však na tomto webu umístěnou záložku s inspirativními weby, kam chodí čerpat inspiraci. Všechny podkategorie jsou rozděleny opět podle jednotlivých předmětů, nechybí však ani rubrika online výuka či metodiky a hry do hodin, které jistě poslouží jako inspirace i pro knihovníky.

Učitelnice
https://www.ucitelnice.cz/
https://www.ucitelnice.cz/blog/17-tipu-na-aktivizacni-aktivity-pro-distancni-vyuku
Podobně je zaměřen i web Učitelnice, který je však v případě stahování materiálů zpoplatněn. Zároveň i zde nalezneme rubriku týkající se zajímavých tipů na distanční výuku, zejména na aktivizaci dětí během online programů

Jeden svět na školách
https://www.jsns.cz/distancni-vyuka
Jeden svět na školách vypracoval velice přehledné materiály pro online výuku, včetně kompletní metodiky pro učení v tomto prostředí. Na webu kromě toho nalezneme i hotové lekce, které lze během online výuky využít. Přítomen je i přehledný návod, jak během přenosu spustit videa.

EDUin – Informační portál o vzdělávání
https://www.eduin.cz/ucit-online/
Nesmíme zapomenout na podrobný, přehledný a informačně velice hodnotný portál EDUin. Přináší souhrnné seznamy a tipy, jak s online výukou začít, kde čerpat inspiraci a nápady. Vše najdeme pod záložkou „učitonline“. Dále nás přesměruje na nejlepší platformy, doporučí aplikace pro oživení výuky a pomůže s online vzdělávacím obsahem pro 1. a 2. stupeň ZŠ a předškoláky, SŠ i VŠ. Dále nás odkáže na to, kde hledat případnou technologickou, psychologickou podporu. Nechybí tipy na další vzdělávání pro pedagogy či ředitele. Nalezneme zde odkazy na příklady dobré praxe českých učitelů, ale i souhrn zajímavého ze zahraničí. V neposlední řadě také obsahuje tipy pro rodiče, jak si nejlépe s online výukou poradit.  

Na dálku
https://nadalku.msmt.cz/cs?fbclid=IwAR01fSl6cnRE3Svav2V0wMliLALmy2yJOvFdB2XTXPc-qsMOAEdLeTp4ZZ0
Pokud chcete zůstat v obraze a nadále se v tématu online výuky vzdělávat, sledujte webové stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které mají speciální sekci nazvanou Na dálku. Portál je pravidelně aktualizován a přináší zejména novinky k tématu, co je kde nově zveřejněno, natočeno a vytvořeno.

 

 

CEHELSKÁ, Iveta. To nejlepší z online vzdělávání. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2021, roč. 7, č. 1 [cit. 2021-05-26].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/to-nejlepsi-z-online-vzdelavani.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku