O knize
Pokud hledáte knížku, kterou byste mohli nabídnout žákům na programech věnovaným problematice holocaustu, pak je Transport za věčnost správnou volbou. Příběh reálných a skutečně v té době žijících postav odzbrojí všechny svou čtivostí, upřímností a závažností. Na stránkách knihy se setkáme s postavami, jako byl Petr Ginz, Jiří Brady, Kurt Kotouč a další.
Děj knihy začíná rokem 1940. Chlapci by měli v zásadě normální život, kdyby nedošlo k propuknutí 2. světové války, během níž byli transportování do koncentračních táborů – nejprve do Terezína (zde chlapci sdíleli stejné bydliště, tvořili známý časopis Vedem) a později také do Osvětimi... S postupem stránek se příběh stává stále temnějším a svým způsobem tíživějším a kluci jsou postaveni před volbu, zda budou odvážní a věrní nejen svému přesvědčení, ale i v rámci svého přátelství, či zda se poddají hrůzám své doby...
Knížka je sepsána v kratších kapitolkách, takže se čte dobře i na pokračování, a čtenáři v ní najdou nejen kousek naší historie, ale také kus lidskosti, která světu v té době velmi chyběla, ale již chlapci předávali zase dalším kolem sebe.
Ukázka
Zdroj
TICHÝ, František. Transport za věčnost. 1. vydání. [Praha]: Baobab, 2017. 240 stran. ISBN 978-80-7515-052-3.