Česky | English

TVOŘTE KÓDY: NAVRHNĚTE SI SVOU WEBOVOU STRÁNKU

Autor: Helena Chábová
Číslo: roč. 8, č. 1/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Autor knihy:

Clyde Hatter

O KNIZE

Kniha provádí skupinu CoderDojo, což je celosvětový programátorský klub pro děti a mladé lidi, prvními kroky v programování webové stránky. CoderDojo umožňuje virtuální, ale je možné i fyzické (při zapojení nějaké zastřešující instituce) setkávání, kde si mladí programátoři vyměňují zkušenosti a společně se učí různým druhům kódování. Tento typ kroužků funguje zdarma a není nutné se klasicky přihlašovat. Dojo kluby a vzdělávání fungují i v rámci České republiky a opravdu se může zapojit každý; ukazují, jak aktivně klub vést, tak i jak najít skupinu nadšených programátorů.

Začínající programátoři se díky této publikaci naučí programovací jazyky HTML, CSS a JavaScript, a to při vytváření vlastní webové stránky. Nejdříve začínají tvorbou internetové stránky pro fiktivní hudební skupinu Nanonauti. Veškeré informace jsou podány velice podrobnou formou nákresů nebo přímo zkopírovaných kódovacích příkazů, kterých je třeba při vyváření webové strany držet. Celá kniha je doplněna „slovy k zapamatování“ nebo termíny, jež jsou vysvětleny. Není opomenuta ani vizuální podstata internetové stránky či použití různých tabulek sloužících k lepší přehlednosti webu. Každý velmi ocení bohatou obrazovou přílohu, která slouží téměř jako offline „tutoriál“ neboli přesný návod. Ve druhé části knihy je cílem vytvořit web pro kamaráda a styl podaných informací je opět stejně podrobný.

POUŽITÍ KNIHY

Je pravdou, že tento titul je možné používat i coby samouk a dále se vzdělávat. Tam je ale potřeba další literární či online zdroje a dohledávání si informací. Není to tedy vhodný postup pro mladší děti. Dospělý se však může rychle zorientovat i při vyhledávání další odborné literatury. Kniha se dá aplikovat při vytváření robotického kroužku nebo jakékoli aktivity s programováním. Text je zpracován skutečně přehledně a přesně navádí, jak se má daná webová stránka vytvořit. Pokud tvoříme vzdělávací program o kódování, informatice či robotice, tak je kniha kvalitním zdrojem. Nehledě na to, že ji lze jakkoli doporučit v rámci tématu.

ZDROJE

HATTER, Clyde. Tvořte kódy: navrhněte si svou webovou stránku. První vydání. V Praze: Egmont, 2016. 93 stran. ISBN 97-80252-3003-9.

 

 

Helena Chábová. TVOŘTE KÓDY: NAVRHNĚTE SI SVOU WEBOVOU STRÁNKU. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 8, č. 1/2022 [cit. 2022-6-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/tvorte-kody-navrhnete-si-svou-webovou-stranku.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku