Česky | English

Ustrašená veverka Barborka

O knize

  • Autorka: Andrea Reitmeyer

Veverka Barborka je jiná než její tři sourozenci. Ti jsou rozverní a neposední, prohánějí se po stromě, kde mají svůj domeček a nezdráhají se přeskočit na jiný strom, aby během chvíle prozkoumali celý les. Barborka nejraději tráví čas v blízkosti svojí maminky. Bojí se neznámých zvuků a děsivých nástrah světa. Strom by nikdy neopustila. Ačkoli ji sourozenci přemlouvají ke hře, Barborka se nezapojí. Později ji začnou bráškové popichovat, ovšem Barborka se nedá, a tudíž je to nakonec přestává bavit úplně. Ani domluvy maminky nejsou nic platné, Barborka se zkrátka bojí. Teprve když jednoho dne sedí na větvi jejich stromu, letí kolem krásný motýl. Barborce se moc líbí a začnou si společně povídat. Motýl Barborce popisuje, jak je svět krásný a proč stojí za to objevovat okolní i vzdálené prostředí. Svým povídáním i vlastní volností dodává Barborce odvahu a ta začne konečně překonávat svoje obavy a strach.

Milé a poutavé vyprávění o strachu, odvaze, touze poznávat, rozvíjet vlastní schopnosti a učit se nové kroky v dospívání doplňují krásné ilustrace, které jsou prací autorky textu. Příběh o veverkách navíc obohacují odborné informace o životě tohoto druhu, jež jsou vepsané na obou přídeštích knihy.

Praktické využití:

Příběh vhodný i pro předškoláky motivuje k překovávání zábran, překážek a obav. Děti jsou často nejisté při učení a poznávání něčeho nového, přestože chybovat a mít strach jsou běžné při osvojování nových zkušeností. Často potřebují pomyslné popíchnutí z více stran, než se odhodlají k onomu skoku. Někdy všichni – jak děti, tak dospělí, nemyslíme na to, že počáteční strach vyváží hodnota nově poznaného. Knihu lze tedy, díky hodnotě příběhu, použít v rámci předčítání či tematických lekcí pro děti z mateřských škol či prvního stupně základních škol.

 

CHÁBOVÁ, Helena. Ustrašená veverka Barborka. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/ustrasena-veverka-barborka.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku