Česky | English

Van Goghova hvězdná noc

Autor: Mgr. Šárka Večeřová
Číslo: roč. 4, č. 2/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

Dějiny umění v příbězích pro děti

  • Autor: Michael Bird
  • Ilustrace: Kate Evansová

O knize

https://www.obalkyknih.cz/file/cover/1776365/mediumPůsobivá kniha, která svým přehledným konceptem zaujme nejen dětské čtenáře, ale i širokou laickou veřejnost. Obsah knihy je dělen do tematických celků věnujících se jednotlivým dějinným epochám, uměleckým slohům, směrům, stylům a hnutím. Malý i velcí čtenáři se tak prostřednictvím osudů vybraných uměleckých artefaktů seznámí s principy pravěkého a starověkého umění, skrze životní příběhy známých uměleckých osobností pochopí obrovský přínos renesanční kultury, s příchodem fotografie se stanou svědky změn ve vnímání výtvarného umění a budou stát u zrodu moderního umění. Zároveň dostanou několik odpovědí na nejvíce skloňovanou otázku 20. století – jedná se ještě stále o umění?

V knize se objevuje celá řada notoricky známých uměleckých osobností dějin umění, jako je například Leonardo da Vinci, Michelangelo, Claude Monet nebo Vincent van Gogh. Za zmínku však stojí i působivé příběhy Marcela Duchampa, Fridy Kahlo a současného čínského umělce Aj Wej-Wej, který se v posledních letech významně zapisuje do českého uměleckého povědomí. Samotný text je doprovázen reprodukcemi uměleckých děl, ale na první pohled především zaujmou osobité akvarely Kate Evansové. Dalším velkým přínosem je výborně zpracovaný slovníček pojmů. Láká vás svět umění, ale nevyznáte se ve změti uměleckých směrů, cizích jmen a v další odborné terminologii? Nevadí. Po přečtení Van Goghovy hvězdné nocibudete mít základní ponětí o dějinách výtvarného umění v období od pravěku po současnost.

Jak pracovat s knihou

Z knihy lze čerpat v edukačních programech zaměřených na vznik a vývoj knihy nebo ilustrace. Konkrétně obsahuje kapitolu s podnázvem Středověcí písaři a iluminátoři.

Ukázka


Zdroj

BIRD, Michael. Van Goghova hvězdná noc: dějiny umění v příbězích pro děti. Překlad Katarína Belejová. 1. vydání. Brno: CPress, 2017. 336 stran. ISBN 978-80-264-1691-3.


Citace

VEČEŘOVÁ, Šárka. Van Goghova hvězdná noc. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 2/2018 [cit. 2018-06-26].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/van-gogh-noc.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku