Česky | English

Vánoční inspirace

Autor: Matty Čechovských
Číslo: roč. 8, č. 4/2022
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:

O Kátě, která chtěla být dědečkem

Autor: Signe Višková

Někdo chce být lékařem, někdo kuchařem, jiný by třeba rád stavěl domy. Káťa má do budoucna jiné plány – ráda by byla dědečkem. A proč? Svého dědu miluje nade všechno, a ačkoli spolu mají krásný vztah, ráda by byla i dědečkův nejlepší kamarád. Mohli by potom společně luštit křížovky nebo dělat další věci, které patří k dědečkování. K tomu všemu se však také musí stát dědečkem.
Káťa se rozhodne, že nebude čekat, až se věci změní, chce být dědečkem hned. A tak si vygooglí, jak by měla vlastně vypadat – určitě by to chtělo šedé vlasy, možná i nějaké ty vousy, to zvládne i sama…

Pěkný a milý příběh o mezigeneračních vztazích, o rodině a lásce v ní a o tom, že když chceme, můžeme být opravdu kýmkoli. A kdo nevěří, tomu to Káťa předvede.

Doporučený věk: 3+

VIŠKA, Signe. O Kátě, která chtěla být dědečkem. První vydání. Brno: Host, 2022. 31 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-275-1132-7.

 

Velký kočičí závod

Autor: Ricky Trickartt

Micka se toulá ulicemi každý den, zná je už zpaměti. Dnes je tu však jeden plakát nový, a to na sobotní kočičí závod. Tam přece nemůže chybět!
Stejně jako několik dalších koček si však micka nemůže dovolit vlastní závodní auto. Fantazii se však meze nekladou – stačí přestavět nákupní vozík, vyrobit si vlastního závodního robota, nebo použít cokoli, co jezdí a mohlo by být alespoň trochu rychlé. Micka si pro závod vybere starou pračku. Že pračka nemá kolečka? Nevadí, Micka je kočka vynalézavá a určitě si poradí, však se můžete přesvědčit sami.

Kniha je obohacena nádhernými ilustracemi, které zabaví jak děti, tak dospělé. Díky velkému množství detailů v ní najdete pokaždé něco nového a překvapujícího.

Doporučený věk: 4+

TRICKARTT, Ricky. Velký kočičí závod. Vydání první. Praha: Paseka, 2022. 36 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7637-277-1.

Co má Margo ve skříni

Autor: Tereza Pařízková

Nejspíš byste od medvěda čekali, že bude neohrabaný, možná i trochu nevychovaný. Margo je však jiná. Rok svého života strávila v pařížské ZOO, kde se toho především od návštěvníků spoustu naučila. Umí se proto nejen hezky a vkusně obléct, její skříň totiž skrývá nepřeberné množství svršků a modelů, ale i připravit na nejrůznější společenské události. A neváhá se o své znalosti podělit i s ostatními zvířátky.

Pojďte také nahlédnout Margo do skříně a společně s ní se podívat, jaké oblečení se kam hodí. Vypravíme se společně na svatbu, na oslavu narozenin, do divadla, ale třeba i na pohřeb. A protože u společenské události nestačí se jen pěkně obléknout, ale je nutné i správně připravit prostor nebo vědět, jak mezi ostatními vystupovat, provede nás Margo také základy zdvořilého společenského chování.

Doporučený věk: 4+

PAŘÍZKOVÁ, Tereza. Co má Margo ve skříni? 1. vydání. V Praze: Mladá fronta, 2022. 64 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-204-6008-0.

 

Dcera hlubin

Autor: Rick Riordan

Ana Dakkarová je potomkem legendárního kapitána Nema z Verneova románu. V běžném životě je jen obyčejnou dívkou, letos však nastoupila do prvního ročníku námořní akademie, která vznikla právě na počest Verneových knih. Připojila se zde ke svému staršímu bratrovi a společně jsou na škole místními celebritami.

Nemá však to štěstí, aby v klidu dostudovala alespoň první ročník. Jejich akademie se stane terčem útoku zákeřných studentů sousední školy, po rozsáhlém výbuchu zde nezůstane kámen na kameni. Díky školnímu zájezdu Ana s ostatními prváky neštěstí unikne, její bratr a spolužáci však zmizí ze světa společně se školou. Tím však agresivita nekončí, zdá se, že cílem útočníků je právě Ana. Nezbývá tedy, než se pokusit co nejrychleji dopravit do tajného střediska, kde se jim dostane pomoci a kde bude Ana alespoň na chvíli v bezpečí. Onou tajnou skrýší není nic jiného než bájný tajuplný ostrov z příběhů o kapitánu Nemovi. Nebudou však na ostrově snadnějším cílem k dalšímu útoku? Nebo ostrov skrývá tajemství, o kterém ani studenti námořní akademie nevědí? A jak se mají nezkušení prváci bránit moderněji vybaveným a lépe vycvičeným studentům, jejichž cílem je zničit rod Dakkarů?

Doporučený věk: 11+

RIORDAN, Rick. Dcera hlubin. 1. vydání. Praha: Fragment, 2022. 318 stran. ISBN 978-80-253-5564-0.

 

World Runner

Autor: Thomas Thiemeyer

Tima už dávno přestalo bavit hrát Geocaching i Pokémon Go. Teď je tu však World Runner – nelegální hra podobná Geocachingu, která je dostupná pouze přes darkweb. Hráči neboli runneři se při sbírání keší dostávají do nebezpečných situací, zapisují si nalezené keše, zakládají nové, mohou s ostatními uzavírat sázky a díky svým úspěchům mohou získávat sponzory.

V komunitě runnerů je Tim poměrně známý a oblíbený. Ani ve snu by jej však nenapadlo, že bude vybraný mezi sto nejlepších hráčů v zemi, aby se zúčastnil celonárodní hry. Brzy se však ukáže, že tato hra je na úplně jiné úrovni, než na jakou byl Tim zvyklý. Najít sedm keší za sedm dní původně nevypadalo nijak složitě, ale hádanky a úkoly s tím spojené sám rozhodně nezvládne. Rozhodne se proto spojit síly s jinou hráčkou, aby měl větší šanci na výhru. A pokud ne přímo na výhru, tak alespoň aby porazili dva zákeřné hráče, kteří od začátku podvádí a snaží se Tima i jeho novou kamarádku doslova zneškodnit a vyřadit ze hry.

Doporučený věk: 12+

THIEMEYER, Thomas. Worldrunner. Vydání první. Ostrava: Bookmedia s.r.o., 2021. 340 stran. ISBN 978-80-7639-116-1.

 

Stránky & spol.: Tily a knižní tuláci

Autor: Anna Jamesová

Správný knihomol utíká do světa knih v každé vhodné příležitosti a rád tráví čas i v knihkupectvích. Hlavní hrdinka Tily Stránková není jiná. Obzvlášť po tom, co její maminka zmizí neznámo kam a Tily se přestěhuje ke svým prarodičům. Jedna z výhod tohoto nového bydlení je, že babička s dědou vlastní malý knižní krámek nacházející se pod jejich bytem. Tily to tak nemá do svého oblíbeného místa daleko, stačí jen sejít pár schodů.

Jednoho dne, když tu sedí začtená do své oblíbené knihy, se před ní zničehonic zjeví Anna ze Zeleného domu. Ačkoli je to neobvyklá návštěva, Tily, která často utíká do světa fantazie, nemůže jen tak něco překvapit. Když se však příště v knihkupectví objeví Alenka z Říše divů, není pochyb o tom, že se jedná o něco výjimečného, magického. Co když je tohle důvod, proč Tilyina maminka před lety zmizela? Aby zjistila pravdu, rozhodne se Tily vypravit do knižních příběhů a svého ztraceného rodiče najít.

Doporučený věk: 9+

JAMES, Anna. Stránky & spol. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2022. 359 stran. ISBN 978-80-253-5985-3.

 

Hra o dědictví

Autor: Jennifer Lynn Barnes

Ačkoli si Avery nikdy nepřipadala chudá, rozhodně by o sobě také neřekla, že je bohatá. Jejím plánem a přáním do blízké budoucnosti je v klidu dostudovat střední školu a získat stipendium na univerzitu, kterou by si s výplatou z brigády nemohla dovolit. Její život se obrátí vzhůru nohama toho dne, kdy zemře miliardář Tobias Hawthorne, o kterém do té doby téměř neslyšela. O jeho smrti se dočte v novinách, nevěnuje tomu však příliš pozornosti – proč by ji měl zajímat nějaký starší pán, se kterým nemá nic společného? Nebo si to alespoň myslí, možná toho mají společného víc, než zatím ví…

Když se toho dne vrátí ze školy domů, čeká na ni dopis právníka rodiny Hawthornů, který ji oznámí, že po starém Tobiasovi zdědila jeho majetek. Vypraví se tedy do sídla Hawthornů odhalit tuto záhadu, záhy však zjistí, že o jejím údajném spojení s Hawthornovými nemají tušení ani samotní členové rodiny. Co víc – připadají si podvedení, že dědictví nezískali oni. Ale jak z toho ven?

Doporučený věk: 14+

BARNES, Jennifer. Hra o dědictví. Vydání první. Praha: Euromedia Group, 2022. 350 stran. Yoli. ISBN 978-80-242-7860-5.

 

Felix až navěky

Autor: Kacen Callender

Felix Love je ve svém životě téměř spokojený. Chodí na soukromou uměleckou školu, je hrdý na svoji identitu i svůj černošský původ, má skvělé kamarády, kteří jej berou takového, jaký je, usiluje o získání stipendia na prestižní soukromou univerzitu. Jedna věc mu však v životě chybí – zamilovat se. Ačkoli je to vzhledem k jeho příjemní docela paradox, Felix nebyl nikdy zamilovaný. A bohužel to vypadá, že v blízké době ani nebude.

Felixovy starosti a problémy však zlehka ustoupí do pozadí, když jednoho dne po příchodu do školy uvidí novou výzdobu vstupní haly. Někdo tu vyvěsil Felixovy staré, dívčí fotografie, které má na svém instagramovém účtu dávno skryté, a co víc, doplnil je i jeho původním jménem, které by neměl nikdo znát. Hned vzápětí začnou Felixovi chodit od anonymního spolužáka i transfobní vzkazy a zprávy na sociální sítě. Kdo to je? A proč se snaží Felixovi ublížit?

Doporučený věk: 13+

CALLENDER, Kacen. Felix až navěky. Vydání první. Praha: Euromedia Group, 2022. 305 stran. Yoli. ISBN 978-80-242-8276-3.

 

Kouzla rodu Thornů

Autor: Margaret Rogersonová

Představovali jste si někdy knihovnu jako nebezpečné místo? V Austmérii, světě Veleknihoven, tomu tak je. Tady vás knihy můžou i zabít!

Elisabeth už od mala vyrůstala v jedné z Veleknihoven, na nebezpečné grimoáry je tudíž zvyklá. Během svého života viděla hned několikrát, jak se kouzelná kniha osvobodila a změnila v zuřící monstrum. Avšak pokaždé jen z bezpečné vzdálenosti. Když se jedné noci probudí kvůli nenadálému hluku, zjistí, že všichni zaměstnanci její Veleknihovny byli zabiti a nejnebezpečnější grimoár uprchnul. Nejen že se s ním setká tváří v tvář, ale dostane se do sledu velmi nepříjemných a život ohrožujících situací. Je obviněna ze zločinu, chovají se k ní jako ke zrádci a má předstoupit před soud. Jediný, kdo je ochoten jí pomoct, je mladý čaroděj Nathaniel Thorn a jeho démonický sluha. Celé dětství však byla před čaroději varována, a tak se nabízí důležitá otázka – může jim teď věřit?

Doporučený věk: 14+

ROGERSON, Margaret. Kouzla rodu Thornů. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2021. 446 stran. ISBN 978-80-253-5059-1.

 

Nasedat, jedeme!

Autor: Jana Jůzlová

Vkusně ilustrovaná encyklopedie o historii motorismu ve světě. Dozvíme se, jak vypadalo a fungovalo úplně první vozidlo na světě, které bylo poháněné motorem, a kam podniklo svoji první cestu. Můžeme se podívat, jak se postupně měnily jednotlivé komponenty aut, ať už se zaměříme na karoserii, kola a pneumatiky, nebo třeba na motory a jejich pohonné hmoty. Samozřejmě nemůžou chybět ani první automobilky, ale i zajímavosti, jako je cesta autem kolem světa. K motoristické dopravě také neodmyslitelně patří silnice, dopravní značení či třeba benzinové pumpy, o jejichž vzniku a vývoji si můžete přečíst také. Prostě a jednoduše – kniha vás provede historií vozidel se vším všudy, stačí jen nasednout a jedeme!

Ačkoli se jedná o encyklopedii, její vnitřek vás možná trochu překvapí – fakta totiž nejsou psána jako fakta, ale jsou vložena do příběhu. Můžete si tak knihu s dětmi přečíst od začátku do konce, ne jí jen listovat, zabavit se a dozvědět se spoustu nových informací. Kniha je vhodná pro menší čtenáře, ale určitě ji ocení i starší.

Doporučený věk: 7+

JŮZLOVÁ, Jana. Nasedat, jedeme!: velká jízda dějinami aut. 1. vydání. V Praze: Mladá fronta, 2022. 94 stran. ISBN 978-80-204-6078-3.

 

Špína: Smradlavá historie hygieny

Autor: Monika Utniková-Strugalová

Také vás někdy napadlo, jak to vlastně bylo s hygienou v minulosti? Jaký smrad se musel linout kolem lidí, když neexistovalo mýdlo, nebo jak je možné, že se jim nezkazily a nevypadaly všechny zuby, pokud si je nečistili? Pojďte se s knihou vypravit na trochu nechutnou cestu do minulosti a zjistit, jak se žilo myším v parukách šlechticů, nebo nakouknout na záchod, abyste zjistili, co panovníci používali místo toaletního papíru. Vypravíme se do historických nemocnic a zkontrolujeme, jak to dříve měli se sterilním a bezpečným prostředím. A podíváme se také na témata, která byste si s hygienou na první pohled možná nespojili, a to líčidla a zkrášlování. Samozřejmě nemůže chybět ani téma čistoty v současnosti – kromě těch běžných, každodenních věcí, například jak funguje splachovací záchod a kdo jej vymyslel, se zaměříme i na netradiční. Kdo by nechtěl vědět, jak to mají s hygienou kosmonauti ve vesmíru?

Hravá, zábavná encyklopedie, která je, i přes své nevkusné téma, velmi hezky zpracovaná. Seznámí nás se spoustou důležitých, ale i zajímavých mezníků lidstva v oblasti hygieny a upřesní některé skutečnosti, které se v učebnici dějepisu jen tak nedočtete.

Doporučený věk: 7+

UTNIK-STRUGAŁA, Monika. Špína: smradlavé dějiny hygieny. Vydání první. Praha: Slovart, 2022. 195 stran. ISBN 978-80-276-0470-8.

 

Nejzbytečnější zvířata na světě – nebo ne?

Autor: Philip Bunting

Slyšeli jste někdy, že nic se neděje jen tak? Že nic není zbytečné? Možná vás pak napadlo vymyslet cokoli, co by alespoň trochu zbytečné být mohlo, jenom abyste toto pravidlo narušili. Jestli ano, potom je tato kniha přímo pro vás, je totiž plná zbytečných zvířat. Všichni víme, že díky krávám nebo i kozám máme mléko, z ovcí vlnu a na koni se dá třeba jezdit. Díky psům získáme skvělé přátele, pavouci nás zbaví otravného hmyzu, a takhle bychom mohli jmenovat dál a dál. K čemu je ale dobrý holub, který jen ničí památky a otravuje nás v centru velkoměst? A znáte Myotonickou kozu, která pokaždé, když se lekne, ztuhne a spadne na zem, jako kdyby omdlela? I tato zvířata však mohou být výjimečná nebo v něčem lepší než ostatní. Pojďme se na ně podívat trochu víc zblízka…

Doporučený věk: 5+

BUNTING, Phil. Nejzbytečnější zvířata na světě - nebo ne? 1. vydání. V Praze: Albatros, 2022. 80 stran. ISBN 978-80-00-06632-5.

ČECHOVSKÝCH, Matty. Vánoční inspirace. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. 2022, roč. 8, č. 4 [cit. 2022-12-16]

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/vanocni-inspirace.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku