Česky | English

Aplikace Včelka pomáhá tisícům dětí zlepšovat čtení

Aplikace Včelka vznikla ve spolupráci se speciálními pedagogy a jejím cílem je pomoci zlepšit úroveň čtení dětí v ZŠ. Částečně se autorský tým Včelky etabloval již na projektu Rozečti.se.

O projektu

Aplikace Včelka se ve svém principu snaží s dítětem pracovat podobně jako speciální pedagog – tedy neustále vyhodnocovat aktuální schopnosti dítěte a přizpůsobovat jim seznam zábavných interaktivních cvičení. Těch je k dispozici přes 100 a jsou určena pro trénink čtení jak při skupinové práci ve třídě na projektoru nebo interaktivní tabuli, tak pro samostatnou práci dětí na tabletu. Všechny výsledky dítěte jsou ukládány a je možné je sdílet mezi rodiči, učiteli a dalšími odborníky.

Webová aplikace včelka

Aktuální čísla o aktivních uživatelích

  • 250 škol zavedlo Včelku do výuky, dalších 200 Včelku aktuálně testuje.
  • 25 odborných pracovišť (PPP, SPC, logopedie) Včelku využívají se svými klienty.
  • 3 500 rodičů s dětmi procvičuje doma minimálně jednou týdně.
  • Máme již i jednotky českých škol v zahraničí – například v Itálii, Lucembursku nebo Belgii.

Integrace se školním programem Bakaláři

Od listopadu 2017 je Včelka plně integrovaná s rozšířeným školním programem Bakaláři , což učitelům výrazně zjednodušuje přístup do Včelky a její nastavení.

Co plánujeme?

Expanze do Polska a USA

Metodologii Včelky lze s minimálními úpravami využít ve všech tzv. transparentních jazycích. Těsně před dokončením je již také polská a anglická verze Včelky. Na podzim poběží v těchto zemích první pilotní projekty ve školách.

Umělá inteligence pro rozpoznání správnosti čtení

Desítky rodičů se zapojily do našeho programu na vytvoření umělé inteligence pro rozpoznání správnosti čtení u dětí. Dosavadní modely pro rozpoznání řeči jsou trénované na hlasu dospělých a kvůli velkým rozdílům v intonaci a výslovnosti nedokáží dětský hlas správně rozpoznat. Cílem je vytvořit z aplikace Včelka skutečného osobního trenéra čtení, který s dítětem komunikuje a reaguje na chyby ve čtení. První veřejný testovací prototyp očekáváme v průběhu roku 2018.

Integrace Včelky do knihoven

Pro knihovny a Rozečti.se platí, že se nám mohou ozvat na podpora@rozectise.cz se zájmem o bezplatné využití v knihovně a my obratem zašleme instrukce pro registraci knihovny. Pro Včelku platí v zásadě to samé, viz zde: https://www.vcelka.cz/vcelka-pro-knihovny?locale=cs .

Ocenění

Projekt také úspěšně absolvoval Laboratoř Nadace Vodafone a získal několik prestižních ocenění v ČR i v zahraničí (např. Cenu České inovace, Nápad roku, TechCrunch Disrupt Startup Battlefield, Central European Startup Awards atd.).

Video z České inovace

Zdroje ke stažení a přílohy

Odborné posudky


Citace

ZWINGER, Michal. Aplikace Včelka pomáhá tisícům dětí zlepšovat čtení. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 3, č. 4/2017 [cit. 2017-12-06].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/vcelka.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku