Česky | English

Vilém a porouchaný dědeček

Autor: Mgr. Kristýna Havlová
Číslo: roč. 4, č. 4-5/2018
Rubrika: Doporučujeme
Přiložené soubory:
Pdf článku
Klíčová slova:
  • Autor: Rudolf Král
  • Ilustrace: Lukáš Urbánek

O knize

Dědeček má rád nejapné vtípky, se kterými trápí celou rodinu, především vnuka Viléma. Žerty ho přejdou až ve chvíli, kdy se po čtyřiceti letech vrátí z emigrace jeho stará láska Julie. Z nejkrásnější holky ve městě se stala stará nemocná paní na vozíku, která nechce nikoho vidět. Děda, Vilém a jejich přítel doktor Pavlík mají těžký úkol, přesvědčit Julii, aby je pustila k sobě do pokoje, kde by si spolu mohli promluvit.

Mottem této knihy by mohla být věta jednoho z hrdinů příběhu: „Když lidé nějakou věc zbožňují a dělají ji se zaujetím, zapomenou na to, kolik jim je let.“ Dědeček mládne díky svým šprýmům a výmyslům, kterým však věří natolik, že žije mimo realitu. Jeho okolí tím trpí, ale dědečkovi je dobře.

Humorně napsané vyprávění s prvky science fiction pobaví dětské i dospělé čtenáře. Za pozornost stojí také kvůli ilustracím Lukáše Urbánka, který za své dílo získal již řadu ocenění, včetně Zlaté stuhy.

Praktické využití

Knihu lze zařadit do programů věnovaných sociální výchově, komunikaci nebo motivaci.  

Ukázka 1

Ukázka 2


Zdroj

KRÁL, Rudolf. Vilém a porouchaný dědeček. V Praze: Albatros, 2018. ISBN 978-80-00-04915-1.

 

Citace

 

HAVLOVÁ, Kristýna. Vilém a porouchaný dědeček. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 4, č. 4-5/2018 [cit. 2018-02-01].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/vilem.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku