Česky | English

Špetka webové inspirace pro práci s předškoláky

Článek nabízí přehled internetových stránek, na kterých lze najít inspiraci pro práci s předškolními dětmi.

 

Úvod

Předškolní děti jsou náročnou cílovou skupinou a člověk se občas docela zapotí, aby dokázal udržet jejich pozornost. Je potřeba neustále vymýšlet něco nového, zábavného, originálního. Každý z nás jsme od přírody kreativní, časem se však ta naše studna nápadů může vyčerpat a v tu chvíli se poohlížíme po nějakém jiném zdroji.

Kam za inspirací?

Kromě spousty kvalitních metodických knih, ke kterým se ne každý dostane, je tu dnes už pro každého dostupná a téměř nevyčerpatelná studnice inspirace – internet. Existuje mnoho stránek zaměřujících se na práci s dětmi. Velkou výhodu mají ti, kteří vládnou nějakým cizím jazykem – především angličtinou, protože tím se jim obzory mnohonásobně rozšíří. Ale jde to samozřejmě i bez toho. Ráda bych vám v tomto článku představila několik internetových stránek, kde můžete čerpat nápady pro svou práci (nejen) s předškolními dětmi. Většina z dále zmíněných stránek má i svůj profil na Facebooku.

Zahraniční zdroje

Vynikající nástrojem pro hledání i sdílení inspirace je webová stránka Pinterest . Jedná se vlastně o takovou galerii vizuálních záložek – tzv. pinů (obrázků). A proč záložek? Protože každý pin odkazuje na jiný web – na ten, ze kterého pochází. V mnoha případech jsou to webové stránky v angličtině, ale zde je opravdu ta obrovská výhoda obrázků, ke kterým často ani nepotřebujeme slova – např. když hledáme nějaké nápady na tvoření, stačí nám obrázek, abychom si postup domysleli či dohledali (příp. si můžeme vypomoci např. Google překladačem). Ale i česká základna uživatelů Pinterestu každým dnem rychle narůstá. Stačí se přihlásit a už můžete zdarma brouzdat fascinujícím množstvím obrázků čehokoliv, na co si jen vzpomenete. Kromě toho si můžete vytvářet vlastní nástěnky, díky čemuž se vám zajímavé piny nejen neztratí, ale navíc je budete mít pěkně roztříděné podle témat (např. beseda o pohádkách, tvořivé dílny, inspirace pro výzdobu apod.), budete si k nim moci psát komentáře nebo je sdílet s kolegy.

Zajímavé nápady pro práci s předškoláky najdete např. u těchto uživatelů:

České weby

Další stránky už budou ryze české a na první pohled ne tak lákavé, na hodnotě obsahu to však neubírá. Určitě je namístě, abych zde pro úplnost zmínila metodický portál , ale více už se o něm rozepisovat nebudu, protože v IMPULSECH roč. 1, č. 3/2015 najdete článek jen o něm .

Jeden z nejzavedenějších webů pro práci s předškoláky u nás je Předškoláci.cz  Zde najdete opravdu velké množství materiálu od velkého množství autorů – od básniček přes hry, omalovánky, pracovní listy až po zkušenosti s dětmi se specifickými vzdělávacími potřebami (např. článek o tom, jak dobře „zvládnout“ dítě s ADHD na dětském táboře tak, aby si to užilo ono i ostatní okolo něj). Na stránkách se dá poměrně jednoduše orientovat, kromě možnosti využití vyhledávacího pole, se kterým se dnes setkáme už všude, se dá vyhledávat také podle seznamu kategorií.

O něco hezčí a barevnější je web Dětské stránky . Tam už ale reklamy nesetrvávají způsobně na straně, ale derou se už i doprostřed do textu, což působí značně rušivě (navíc už se ani nejedná o víceméně seriózní reklamy související s dětmi jako v předchozím případě). Dětské stránky jsou silné především v materiálech, které lze stáhnout ve formě pdf. Ať už se jedná o pracovní list, bludiště, omalovánku nebo písničku, vše je poměrně pěkně zpracované a hlavně jednotné – vždy s logem Dětských stránek. Mnohdy tyto materiály také bývají uvozeny nějakým poměrně nápaditým textem oslovujícím samotné děti, což naznačuje, že tyto stránky nemají sloužit jen jako metodická podpora pro dospělé pracující s dětmi, ale „brouzdat“ si tady mohou i samy děti. Na Dětských stránkách najdou třeba i videolekce angličtiny, doporučení knih nebo encyklopedii vysvětlující význam různých slov. Dospělí si mohou mimoto počíst v článcích o výchově (které už jsou ale poměrně neaktuální – poslední byl vložen v roce 2013), v tipech na výlety či ve víceméně humorných literárně zpracovaných textech Sloupek tety Fily („pohled ženy na výchovu“) či Otcovy zápisky („pohled muže na výchovu“).

Stránky Montessori doma určitě nebudou užitečné jen pro příznivce Montessori pedagogiky a inspirace z nich načerpaná se dá použít nejen doma. Najdete zde opět mnoho námětů na tvoření, postupů, jak vyrobit různé pomůcky k aktivnímu učení v duchu Montessori pedagogiky, ale i pozvánky na různé kurzy či semináře. Autory článků jsou zpravidla nadšení rodiče, kteří nápady sami vyzkoušeli na svých dětech – jako důkazní materiál slouží autentické fotografie dětí v „plné práci“. Kategorie, podle kterých je obsah stránek zorganizovaný, jsou někdy poněkud záhadné (např. kategorie s názvem Ella nebo Extra), ale stojí za to se do jejich tajemství ponořit – ač stránky nejsou příliš přehledné, na inspirativnosti obsahu to neubírá. Naproti tomu pěkně graficky zpracované a přehledné jsou další Montessori stránky . Zde se můžete zorientovat podle kategorií Montessori, Omalovánky, Vyráběnky, Pracovní listy a Knihovnička.

Velice sympatická je webová stránka Veselá chaloupka , jejíž autorkou je učitelka na 1. stupni ZŠ Tereza Chaloupková. Chaloupková je zároveň autorkou všech materiálů, které je možné na stránkách stáhnout. Všechny materiály jsou v jednotné podobě s logem stránek a je k nim uvedena i metodika. Stránky včetně materiálů působí úhledně, decentně a profesionálně. Další povedené stránky jsou Šikovný cvrček , které zaujmou na první pohled pěkným grafickým řešením. Jsou přehledné, vesele barevné, ale ne přeplácané, s dostatečně velkými a kvalitními fotografiemi. Jedná se o rodinný projekt rodičů se dvěma malými dcerami. V nabídce kategorií najdeme Tvoření pro děti, Aktivity pro děti (obsahuje pokusy a aktivity na učení se a procvičování základních dovedností), Pracovní listy (jednotné, s logem a maskotem Břeťou nebo Ludvou), Písničky a říkanky (obsahuje např. velkou zásobu logopedických říkadel nebo říkadel s pohybem). Nápady pro práci s předškoláky lze vystopovat také na stránkách Pomoc učitelům , a to tak, že v rozšířeném vyhledávání (nenápadný nápis „Další možnosti vyhledávání“ pod slovem „Hledat“) se dá zadat kategorie Mateřských škol a je možné si tento výběr ještě zúžit podle předmětů nebo hodnocení. Většina z toho jsou však tvořivé aktivity.

Tvořivé stránky

Silnou základnu i na našem českém webu tvoří stránky zaměřující se na tvořivé aktivity. Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších je i-creative.cz . Najdete tam především tvoření, ale i pracovní listy a omalovánky, soutěže, tipy na různé tvořivé akce nebo angličtinu pro děti. Stránky mají také svůj profil s velkým počtem fanoušků na Facebooku a Youtube kanál s návody (tam jsou však prezentovány výrobky spíše pro dospělé), využívá i další sociální sítě jako Instagram či Pinterest. Jisté negativum je do očí bijící komerčnost – všudypřítomné reklamy nejrůznějšího typu (např. i na pivo), soutěže, které slibují jako odměnu nejrůznější produkty za to, že se stanete fanouškem i-creative na FB a napíšete na onen produkt upoutávku, více či méně nenápadně zmiňované výrobky partnerů i v rámci „tvořivých“ článků. Zato nám však i-creative.cz nabízejí velké kvalitní fotografie nejen hotových výrobků, ale často i celého postupu a najdete zde i návody, jak pracovat s různými i méně známými materiály (např. Bubble Foam, padáková šňůra, Moosgummi nebo Washi pásky) nebo jak si vyrobit některé materiály na tvoření i doma (např. kukuřičná samotvrdnoucí hmota, barevné písky nebo domácí modelína).

Dalším webem zaměřující se na výtvarné aktivity je vytvarka.eu , jehož autorka vedla výtvarný kroužek pro děti převážně 5 – 6leté a za tímto účelem nashromáždila ze všech koutů internetu různé zajímavé nápady. K jejich realizaci nám ve většině případů stačí naprosto běžné materiály, jako je papír, barvy, nůžky či modelína, kromě toho na webu najdeme tvoření s různými „recy“ materiály (alobal, pet lahve, stará vyřazená CD…) či přírodními materiály. Nevýhodou je však to, že prvotní informace zde není vizuální, ale slovní – k tomu, jak výrobek vypadá, se dostaneme až po rozkliknutí názvu – prohlížení jednotlivých výrobků je tak složitější a může to případného zájemce odradit. Zajímavou výtvarnou inspiraci můžete načerpat také na adrese kreativni-inspirace.skola-loucany.cz . Tyto velmi sympatické stránky patří mateřské a základní škole v Loučanech u Olomouce a hlavní autorkou a přispěvovatelkou je výše již zmiňovaná Tereza Chaloupková. Výrobky jsou rozřazeny podle několika kategorií, a to podle ročního období, podle typu výrobku a podle materiálu. Obsahují jednoduše popsaný postup a hned několik fotografií finálního výrobku od různých dětí, což jednak garantuje, že nápad byl už na dětech „vyzkoušen“, a jednak si uživatel může hned udělat představu, jak si s výrobkem poradily samy děti, což může být užitečné.

Mnohem komplexnějším zdrojem pro ty, kterým je výtvarná výchova blízká, a rádi by do jejích vod pronikli více, jsou stránky vytvarna-vychova.cz . Jednak nabízí i přehledně zpracované dějiny umění a za další tam výtvarné aktivity zpravidla nestojí samy o sobě, ale jako součást celého výtvarného projektu (ze kterého však není problém si vybrat to, co zrovna potřebujeme). V kategorii Týdenní plány najdeme mnoho inspirace na témata, jako např. jaro, vesmír nebo kamarádství – a to od tvoření přes různé typy her až k říkankám či písničkám. Kategorie Herna a zábava obsahuje pracovní listy, omalovánky, hádanky, pohádky a písničky. Některé však jsou očividně naskenované z knihy a není uveden zdroj. Výtvarné nápady jsou většinou náročnější (kombinují např. více různých technik) a tím pádem i vyžadují delší čas na tvoření, ale zato jsou originální a zajímavé.

Závěr

Dovolte mi v závěru zmínit ještě jednu inspiraci odjinud – krokotak.com . Na těchto stránkách se můžete kochat krásnými, velkými a barevnými fotografiemi (v tom se mají české stránky ještě hodně co učit) výrobků, receptů, experimentů a kromě toho zde najdete také spoustu materiálů ke stažení – ať už předloh na tvoření nebo pracovních listů či omalovánek. Stránky jsou velmi přátelské k těm, kteří neumí anglicky, popř. rusky (dá se nastavit i ruština), neobsahují totiž téměř žádný text – obrázek dokáže být mnohdy o dost výmluvnější. Najdete zde také několik videí s návody. Velké množství nápadů pak najdete ještě na různých „maminkovských“ fórech, jako je např. mimibazar.cz nebo modrykonik.cz – je však obtížnější se v tom obrovském množství materiálů zorientovat a najít něco konkrétního.

Určitě jste alespoň část z výše uvedených internetových stránek znali, ale pokud jsem vám pomohla objevit něco nového nebo alespoň znovu připomenout to starší, účel byl splněn. Přeji vám do další práce s dětmi mnoho elánu, trpělivosti a vytrvalosti a jako výsledek radost a naplnění z toho, že se zase něco dobrého podařilo.

DYMÁČKOVÁ, Lucie. Špetka webové inspirace pro práci s předškoláky. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 2, č. 2/2016 [cit. 2016-05-11].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/webova-inspirace.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku