Česky | English

Webovky jako Audrey Tautou – inteligentní a sexy

Městská knihovna Dobříš loni po několika letech inovovala své webové stránky. Ty předešlé nám sloužily zhruba 3 a půl roku, a ačkoli se počet jejich návštěvníků každoročně zvyšoval, zdály se nám už poněkud okoukané a nemoderní. Svou informační funkci plnily jistě dobře, ale my jsme chtěli něco víc: nabídnout web nejen přehledný a dobře aktualizovaný, ale k tomu ještě šik, zábavný a inspirativní. Takový, který svého uživatele pobídne, aby se podíval dál… a ještě kousek dál… a aby se k němu brzy znovu vrátil. Jelikož jsme si nemohli dovolit zaplatit individuální autorskou práci na sestavení webu „na míru“, obrátili jsme se na naši spřátelenou „mediální“ spolupracovnici Katku Försterovou, která byla schopna za slušnou cenu postavit originální web na základě šablony.

Katka se zde s vámi ráda podělí o pár vychytávek: „Pro tvorbu knihovnického jsem vybírala ze šablon na serveru www.sablony.com a důležitým kritériem byl redakční systém Wordpress, ve kterém se stránky tvoří a upravují. Tento redakční systém je uživatelsky velmi přívětivý a s trochou trpělivosti, zkušenostmi a pokročilými počítačovými dovednostmi je možné si šablonu upravit podle vlastního přání. Cena šablon se pohybuje kolem 2.000 Kč. Šablona se po nákupu propojí s hostingovým serverem (vřele doporučuji Active24) a samozřejmě s doménou. Šablonu jsem vybrala tak, aby strukturou odpovídala rozmanité nabídce dobříšské knihovny, a postupně jsem přidávala obsah. Některé fotografie byly vytvořeny přímo pro web (především úvodní, které musí být ve vysokém rozlišení), většina z nich byla z archivu knihovny, pro doplnění jsem pak použila pár fotek z fotobanky zdarma (www.pixabay.com). Některé texty jsem překopírovala ze staré stránky, jiné mi připravili knihovníci nově. Velmi důležité bylo vytvořit pro stránky kalendář akcí. Wordpress nabízí možnost použití tzv. plugginů, díky kterým si do stránek můžete vkládat různé prvky, a jedním z těchto prvků je právě kalendář. Po spuštění nových stránek jsem pracovnici knihovny Jitku zaškolila v administrování stránek a mých zásahů a pomoci je potřeba jen výjimečně.

Pokud by se některá knihovna chtěla pustit do tvorby webových stránek bez jakýchkoli zkušeností, doporučuji redakční systém Webnode – https://www.webnode.cz/. Je to dle mého názoru jedna z nejsnazších, uživatelsky nejpříjemnějších a nejlevnějších možností, jak si stránky vytvořit. Pro naše účely jsme tam ovšem nenašli vhodnou šablonu.

Další variantou je redakční systém WIX – https://cs.wix.com/, který je oproti Webnode vizuálně propracovanější, ale výrazně dražší.“

A jak konkrétně se tedy změnily naše webové stránky? Pokud jde o strukturu nového webu, zjednodušili jsme menu a přidali jsme onen výše zmíněný podrobný měsíční kalendář akcí. Kalendář je aktivní – při prokliknutí konkrétního políčka se zobrazí podrobnosti akce. Textovou část stránek jsme hodně „zředili“ množstvím atraktivních fotografií (téměř výhradně z archivu knihovny), čímž se stal web barevnějším a přitažlivějším. Na webu je také odkaz na naše fotoalba na portálu Rajče, kam téměř denně doplňujeme desítky fotografií z proběhnuvších akcí knihovny.

Důležité také je, že nový web je responsivní – je schopný se formátově přizpůsobit různým zařízením (monitor počítače, tablet, mobilní telefon, iPhone) a samozřejmou součástí webu je přístup k našemu on-line katalogu. Prokliknutím katalogu Carmen má čtenář možnost přístupu na své čtenářské konto, může si sám knihy objednat či rezervovat i prodloužit si výpůjčky. Ostatně – místo dlouhé teorie – podívejte se sami na www.knihovnadobris.cz. Možná vás naše stránky budou inspirovat, možná se rozhodnete pro úplně jinou cestu – každopádně ale doufáme, že se nad nimi nebudete nudit a najdete na nich vše, co vás bude zajímat.

Pokud jde o naše čtenáře a o veřejnost obecně, jsme rádi, že se nové stránky dočkaly velkého ohlasu a že se vedle Facebooku a jiných sociálních sítí stále řadí mezi důležité kanály knihovny.

Za MěK Dobříš Romana Bodorová

BODOROVÁ, Romana. Webovky jako Audrey Tautou – inteligentní a sexy. Impulsy: Inspirace, náměty a trendy dětského čtenářství [online]. roč. 5, č. 2-5/2019 [cit. 2020-01-20].

Dostupný z WWW: impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/webovky-jako-audrey-tautou-inteligentni-a-sexy.
ISSN 2336-727X.


vytisknout stránku Vytisknout stránku